Vezi Programul pentru Piaţa Festivalului

Locul de desfăşurare : Piaţa „George Enescu”

Perioada 2 – 18 septembrie

 

 

02.09

 

Ora 17:00Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică “George Enescu” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte “Octav Băncilă” Iaşi, Colegiul Naţional de Arte “George Apostu” Bacău, Liceul de Arte “Bălaşa Doamna” Târgovişte, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

Acompaniază profesorii: Smaranda Ilea, Lucica Nicolae, Olga Babadjan. Profesori îndrumători: Elena Baltaga, Calistrat Catargiu, Cristina Ralea, Alina Ghiugan, Elisa Barzescu, Dan Zaharia, Ştefania Olaru Vasiliu, Carmen Runceanu, Ileana Busuioc, Maria Indricau, Mihaela Tomescu, Vlad Dimulescu, Şerban Dimitrie Soreanu.

 

Iulian Băluţel – vioară, cl. aIV-a

G. Enescu-Albu- Adagio

 

Liviu Scripcaru – vioară, cl. aIV-a

G. Enescu – Balada

 

Mihaela Cristina Filip – pian, cl. aV-a

G. Enescu – Suita în stil vechi, op.3 – Preludiu

 

Paul Răducanu – vioară, cl. aVIII-a

G. Enescu – Nocturna

 

Maria Grecu – pian, cl. a VIII-a

G. Enescu – Preludiu în Fa # minor

 

 

Andrei Radu – vioară, cl. aVIII-a

G. Enescu – Sonata op.2, nr.1, Re major, p.I

 

Mihail Caloianu -pian, cl. aVIII-a

G. Enescu – Suita pentru pian, op.18, „Les voix de la steppe”

 

Diana Constantinescu – pian, cl. aX-a

G. Enescu – Suita pentru pian, nr.3 – “Burlesque”

 

Maria Diana Petrache – pian, cl. aX-a

G. Enescu – „La fileuse”, Barcarola în Si bemol major

 

Ana Nedelcu – pian, cl. aXI-a

G. Enescu – “Carillon nocturne”

 

Emanuel Vardianu – vioară, cl. aXI-a

G. Enescu – Impromptu concertant

 

Tudor Scripcaru – pian, an II

G. Enescu, Suita op.10, in Re major, Toccata, Sarabanda, Pavana, Burree

 

Duo: Ioana Pecingină – vioară, an III, Mădalina Dănilă – pian, an II

G. Enescu – Sonata “Torso”

 

Ora 18:30 – Music Camp International

 

Ora 20:00 – Concertul de deschidere al Pieţii Festivalului

            Filarmonica Oltenia din Craiova

Dirijor: Alexandru Iosub

M. I. Glinka – Uvertura „Ruslan şi Ludmila”

W. A. Mozart – Simfonia nr. 40 în Sol minor, K. 550 (partea I)

G. Enescu – Intermezzo pentru coarde

F. Mendelssohn-Bartholdy – Uvertură, Scherzo, Marş nupţial din „Visul unei nopţi de vară”

A. Corelli – Sarabandă, Gigă, Badinerie

G. Bizet – Preludiu, Dans boem, Intermezzo din „Carmen”

C. Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde

J. S. Bach – Arie din Suita a III-a în Re major, BWV 1068

J. Brahms – Simfonia a III-a în Fa major, op. 90 (partea a III-a)

L. van Beethoven – Simfonia a VII-a în La major, op. 92 (finalul)

A. Dvořák – Dans slav nr. 5

P. I. Ceaikovski – Simfonia a IV-a în Fa minor, op. 36 (finalul)

 

Ora 21:00 – Film – Documentar Dan Grigore

Realizator: Luminiţa Constantinescu

Durata: 100 min.

 

 

03.09

 

Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14.30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Colegiul National de Arte „George Apostu” Bacău, Liceul de Arte „Bălaşa Doamna” Târgovişte, Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov.

Acompaniază profesorii: Smaranda Ilea, Sorin Barozzi, Olga Babadjan, Diana Spânu, Ana Maria Negrea, Raluca Ciucă

Profesori îndrumători: Elena Baltaga, Carmen Runceanu, Cristina Ralea, Elena Lepădătescu, Marina Dragomirescu, Ileana Busuioc, Gabriela Dimitriu, Alina Ghiugan, Mihaela Zamfirescu, Ştefania Vasiliu-Olaru, Doina Bădica, Liliana Dumitrache, Mihaela Tomescu, Maria Indricău, Ligia Pop, dirijor Silvia Pandaru, Angela Pascu

 

Adriana Mihaela Croitoru – vioară, cl. aII-a

V. Timis – Rondino

 

Sânziana Voinea Manea – pian, cl. aIII-a

P. Constantinescu – Toco-toccatina

 

Matei Denis – vioară, cl. aIV-a

C. Porumbescu – Reverie

 

Iulian Băluţel – vioară, cl. aIV-a

C. Porumbescu – Baladă

 

Diana Negreanu – pian, cl. aV-a

C. P. Basacopol – Rondo

 

Rebeca Antonia Cojan – pian, cl. aV-a

B. Bartok – Şase dansuri româneşti

 

Andrei Petrache – pian, cl. aVI-a

D. Bughici – Toccata în Sol major

 

Paula Pătraşc – pian, cl. aVII-a

C. Silvestri – Suita a II-a, op.3, nr.2, „Copii la joacă”, „Păpuşa adormită”, „Spiriduş”, „Gogoriţa”, „Titirezul”

 

Paul Răducanu – vioară, cl. aVIII-a

V. Filip – Suita pentru vioară solo

 

Ioana Frâncu – pian, cl. aVIII-a

S. Toduta – Passacaglia

 

Maria Jurca – vioară, cl. aVIII-a

P. Constantinescu – Sonatina pentru vioară şi pian

 

Adelina Sabău – pian, cl. aIX-a

G. Enescu – Suita op.10, în Re major, Sarabanda

 

Ioana Vlad Albu – violoncel, cl. aIX-a

C. Dimitrescu – Serenada română

 

Monica Gemene – pian, cl. aIX-a

G. Enescu – Liedul „Du conflict en douloeur”

G. Dima – „A venit un lup din crâng”

 

Iulia Schramm – mezzosoprană, cl. aX-a

P. Constantinescu – Liedul „Cântec, descântec”

G. Dima – Liedul “A venit un lup din crâng”

 

Teodora Ciurezu – vioară, cl. aIX-a

V. Filip – Poesii

 

Cătălina Călin, vioară, cl. aX-a

G. Enescu – Impromptu concertant

 

Laura Sandru – vioară, cl. aXI-a

G. Enescu, Sonata op.6, nr.2, Fa minor, p.I

 

Ana Nedelcu – pian, cl. aXI-a

G. Enescu – „Les voix de la steppe”

 

Corul Animosi:

Gh. Danga – Sârba pe loc

D. Alexandrescu – Tatăl nostru

D. Nemţeanu-Rotaru – Toccatina

V. Lomura – Aurora

A. Zeman – Joc din oraş

 

            Ora 20:00 – Concert Orchestra Sinfonia Bucureşti

Dirijor: Florin Totan

Solist: Cătălin Opriţoiu

A. Haciaturian – Adagio din baletul „Spartacus”

A. Haciaturian – Concertul pentru flaut şi orchestră

A. Borodin – Dansurile polovitiene din opera „Cneazul Igor”

 

Ora 21:00 – Film  – În căutarea lui Beethoven (prima parte)

                     Regia: Phil Grabsky

                     Durata: 140 min.

 

04.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14:30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov, Colegiul Naţional de Arte „Octav Băncilă” Iaşi, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti.

Acompaniază profesorii: Diana Spânu, Irina Voicu, Smaranda Ilea, Olga Babadjan, Raluca Ciucă.

Profesori îndrumători: Corina Creţu, Laura Modorcea, Calistrat Catargiu, Ileana Busuioc, Alina Ghiugan, Veronica Rotar, Petruţa Ignat, Elena Popa, Traiana Sabin, Mihaela Tomescu, Ligia Pop, Elena Baltaga.

 

Mădălin Stancu – pian, cl. I

J.S. Bach, Ciclul “Douăsprezece mici preludii” – Preludiul nr.3

 

Maria Munteanu – pian, cl. aIV-a

P. Constantinescu – Toco-toccatina

 

Iulia Modorcea – vioară, cl. aIV-a

G. Enescu – Adagio, Fr. Kreisler – “Frumosul rozmarin”

 

Andrei Petrache – pian, cl. aVI-a

F. Liszt – Studiul „Vânătoarea” în Mi major

 

Andrei Aiordachioei – vioară, cl. aVIII-a

G. Enescu – Nocturna

 

Alex Bisoc – vioară, cl. aVIII-a

H. Wieniawski – Poloneza în La major

 

Laura Apostol – vioară, cl. aIX-a

P. de Sarasate – „Dans spaniol”, nr.8, în Do major

 

Daniel Ropotă – pian, cl. aIX-a

F. Chopin – Balada op.23, nr.1, în Sol minor

 

Monalisa Vasile – vioară cl. aX-a

P. Constantinescu – Sonatina

 

Carmen Alexandrescu – pian, cl. aX-a

J. Brahms – Rapsodia op.79, nr.1

 

Ştefan Roşu – vioară, cl. aX-a

E. Yasaye – Sonata a II-a, p.I, II

 

Lena Napradean – pian, cl. aXI-a

D. Scarlatti – Două sonate

 

Laura Şandru – vioară, cl. aXI-a

H. Wieniawski – Poloneza în La major

 

Octavian Moasea – vioară, cl. aXI-a

Fr. Kreisler – Recitativ şi Scherzo pentru vioară solo

 

Alexandru Cozma – vioară, cl. aXII-a

G. Enescu, Suita „Impresii din Copilărie” – Lăutarul

 

Georgeta Ioana Iordache – vioară, cl.aX-a

G. Enescu – Impromptu concertant, D.Lipatti – Allegro, pentru vioară solo

 

Andra Demidov – pian

R.Schumann – Scena pentru copii

R. Schumann – Studii simfonice

 

 

Ora 20:00 – Trio Strad

Alexandru Tomescu (vioară), Răzvan Suma (violoncel), Toma Popovici (pian)

W. A. Mozart – Trio in Do Major, K. 548

Allegro

Andante cantabile

Allegro

F. Schubert – Notturno în Mi bemol Major, Op. 148

L. van Beethoven – Trio în Si bemol Major, op 11, nr 4

Allegro con brio

Adagio

Tema con variazioni

 

Ora 21:00 – Film  – În căutarea lui Beethoven (partea a II-a)

                     Regia: Phil Grabsky

                     Durata: 140 min.

 

05.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

            Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Liceul Naţional de Arte „Bălaşa Doamna” Târgovişte, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

 

Acompaniază profesorii: Olga Babadjan, Smaranda Ilea, Tudor Scripcaru.

Profesori îndrumători: Mihaela Zamfirescu, Dan Zaharia, Elena Baltaga, Carmen Runceanu, Andrei Podlacha, Ileana Busuioc, Gabriela Enăşescu, Ligia Pop, Ana Maria Ciornei, Olimpia Preda, Florin Croitoru, Delia Pavlovici, Vlad Dimulescu.

 

Alexandru Manolache – pian, cl. aIV-a

Haciaturian – Sonatina în Do major

 

Andrei Radu – vioară, cl. aVIII-a

B. Bartok – Şase dansuri româneşti

 

Ioana Popescu – vioară, cl. aVIII-a

S. Prokofiev – Dansul cavalerilor din opera „Romeo şi Julieta”

 

Maria Jurca – vioară, cl. aVIII-a

C. Saint Saens – Havanaise

 

Monica-Andreea Dorofte – pian, cl. aVIII-a

S. Prokofiev – Suita „Cenuşăreasa”- Gavotă

 

Diana Constantinescu – pian, cl. aX-a

C. Debussy – „L’isle joyeuse”, în La major

 

Ionuţ Cibotariu – pian, cl. aX-a

D. Lipatti – Sonatina pentru mâna stangă

 

Maria Diana Petrache – pian, cl. aX-a

M. Ravel – „Jeux d’eau”

 

Vlad Damian – pian, cl. aXI-a

Skriabin – Studiul op.8, nr.12

 

Maria Iacob – pian, cl. aXI-a

G. Faure – Nocturna op.63, nr.6, în Re bemol major

 

Adriana Cristea – vioară, anII

Al. Szymanovski – Nocturna şi Tarantella, op.28

 

Angelica Postu – pian, anIII

G. Enescu – Suita, op.10, în Re major, Sarabanda, C. Debussy – Suita „Images” nr.2 – Poissons d’or

 

Tudor Scripcaru – pian, anII

M. Musorgski – Tablouri dintr-o expoziţie

 

Ana Maria Samson – soprană

E. Klaman – Aria Contesei Maritza

G. Grigoriu – Muzica

J. Strauss – Aria Rozalindei, din opera „Liliacul”

 

 

            Ora 20:00 – September Quintet

Rafael Butaru Constantin (vioară), Ghinda Iulia (vioară), Sergiu Munteanu (violă), Adrian Naidin (violoncel), Octavian Ralea (contrabas).

J. Haydn – Divertisment

A. Naidin – Precl.asic

A. Naidin – Spaima

A. Piazzolla – Tangouri

 

Ora 20:30 – Cvartetul Artmusik

Marius Biclea (vioară), Emil Stegar (vioară), Florin Matei (violă), Dan Joiţoiu (violoncel)

 

W.A.Mozart – Divertisment nr. III

Divertisment nr. II

Divertisment nr. I

Mica serenadă

Alla Turca

 

Ora 21:00 – Film – Oratory – Documentar Gigi Căciuleanu

Regia: Jose Domingo Rivera

Durata: 50 min.

 

06.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

 

Acompaniază profesorii: Irina Voicu, Diana Spânu, Raluca Ciucă.

Profesori îndrumători: Ana Maria Ciornei, Cecilia Pârvu, Maria Indricău, Mihaela Tomescu, Maria Mireanu, Liliana Dumitrache, Marina Dragomirescu, Elisa Bârzescu, Gabriela Enasescu, Cătălin Ştefănescu.

 

Teodora Jurescu – pian, cl. aIII-a

J. Haydn – Divertisment în Re major, E.Grieg – Mica Pasăre

 

Larisa Calinciuc – vioară, cl. aV-a

G. Enescu – Nocturna, P. Sarasate – Romanţa andaluză

 

Horia Constantinescu – pian, cl. aVI-a

F. Schubert – Impromptu, op.90, nr.4

 

Alexandru Semeniuc – vioară, cl. aVI-a

Pugnani-Kreisler – Preludiu şi Allegro

 

Magdalena Boroş – vioară, cl. aIX-a

G. Enescu – Impromptu Concertant, H. Wieniawski – Poloneza în Re major

 

Bianca Gavrilescu – vioară, cl. aIX-a

H. Vieuxtemps – Balada şi Poloneza

 

Nicon Mladin – pian, cl. aIX-a

F. Liszt – Studiu transcendental, op.10 in Fa minor

 

Alice Muller – vioară, cl. aIX-a

H. Wieniawski – Scherzo Tarantella

 

Raul Stănulescu – vioară, cl. aIX-a

H. Vieuxtemps – Fantasia Appassionata

 

Iulia Schramm – mezzosoprană, cl. aX-a

J.S. Bach – „Bereite dich Zion”, Weihnachtsoratorium, G. Rossini – Aria „Di tanti palpiti”, opera „Tancredi”, G. Bizet – Aria „Habanera”, opera „Carmen”

 

Cristian Sandrin – pian, cl. aXI-a

J.S. Bach – Preludiu şi Fuga în Mi bemol minor, c.I, G.Enescu – Suita op. 10, Pavana

 

Iulian Ochescu – pian, cl. aXI-a

L. van Beethoven – Sonata op.90, Mi minor

 

 

Teodora Ţepeş – pian, cl. aXI-a

F. Schubert – Sonata în La major, op. postum, p.I

 

Alexandru Pârvu – vioară, cl. aXII-a

H. Wieniawski – Variaţiuni pe o temă originală

 

Bogdan Ciocianu – chitară, an I

J.S. Bach – Suita BWV998 Preludiu, Fuga şi Allegro, Napoleon Coste – Bolero

 

Duo chitară: Alexandra Petrişor – an III, Dragoş Harghidan – an III

S. Drăgoi – Suită de dansuri populare

 

Ora 20:00 – Trio Spirit of Vienna

Horia Maxim (pian), Matei Ioachimescu (flaut), Mihaela Anica (flaut)

F. Doppler – Andante şi Rondo pentru două flaute şi pian

W. A. Mozart –  Sonata pentru două piane, K.448 (aranjament pentru două flaute şi pian )

D. Șostakovici – Cinci piese pentru două flaute şi pian

F. Kulhau – Grand Trio

 

Ora 21:00 – Film – The art of Chopin

Regia: Gerald Caillat

Durata: 53 min.

 

 

07.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Liceul de Muzică „Tudor Ciortea” Braşov, Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”.

 

Acompaniază profesorii: Smaranda Ilea, Lucica Nicolae, Marta Băceanu, Graţiela Cioară

Profesori îndrumători: Francisca Lupu, Viorica Nistoroiu, Andrei Podlacha, Carmen Runceanu, Dumitru Ene, Gabriela Enasescu, Elena Baltaga, Elisa Bârzescu, Marina Dragomirescu, Daniela Chihaia Popa.

 

 

Iarina Mărgărit – pian, cl. aVI-a

J.S. Bach – Fantezia în do minor, G. Enescu – Suita pentru pian op.18, „Les voix de la steppe”

 

Nil Mladin – pian, cl. aVI-a

F. Mendelssohn-Bartholdy – Scherzo op.16, nr.2, in Mi minor

 

Simion Gabriel – vioară, cl. aVI-a

F. Drdla – Fantezia Carmen

 

Monica-Andreea Dorofte – pian, cl. aVIII-a

F. Chopin, Studiul op.25, nr.1, „Studiul Harpelor”

 

Simona Cernagor – pian, cl. aIX-a

J. Brahms – Rapsodia op.79, nr.1, şi minor

 

Gabriela Streche – pian, cl. aIX-a

E. Grieg – Sonata op.7, Mi minor, p.I şi II

 

Aron Cavassi – vioară, cl. aIX-a

H. Wieniawsky – Poloneza, Re major

 

Eugen Cojocaru – violă, cl. aX-a

F. Schubert – Sonata Arpeggione

 

Georgeta Ioana Iordache – vioară, cl. aX-a

F. Kreisler – Recitativ şi Scherzo

 

Mădălina Constantinescu – sporană, cl. aXI-a

G.Enescu – Lied

V.Bellini – Aria Giulietei din opera Capuletti et Montecchi

Megumi Okuda – soprană, cl. aXI-a

G.Enescu – Lied

Fr.Schubert – Ganymed

 

Iulian Ochescu – pian, cl. aXI-a

G. Enescu – Suita op.10, în Re major, Pavana

 

Georgiana Pletea – pian, cl. aXI-a

C.Debussy – La valse, G. Enescu – Toccata

 

 

 

            Ora 20:00 – Cvintetul Consonus

Laurenţiu Darie (solist – fagot), Lucian Dănilă (vioară), Mihaela Dobrescu (vioară), Iulian Popovici (violă), Bogdan Popa (violoncel), Octavian Ralea (contrabas)

 

W. A. Mozart – Divertisment pentru orchestră de coarde

A. Vivaldi – Concert în Mi bemol Major pentru fagot şi orchestră de coarde

W. A. Mozart – Concert pentru fagot şi orchestră în Si bemol (p.I şi II)

E. Elgar – Allegro din Serenada pentru orchestră de coarde

E. Elgar – Romanţa pentru fagot şi orchestră

E. Grieg – Suita Holberg pentru orchestră de coarde, op. 40

P.I. Ceaikovski – Valsul din Serenada pentru orchestră de coarde

A. Piazzolla – Tango Escolaso pentru fagot şi orchestră de coarde

 

Ora 21:00 – Film – Claudio Abbado: Ascultând tăcerea

Regia: Paul Smaczny

Durata: 67 min.

 

 

08.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

            Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Colegiul National de Arte „George Apostu” Bacău, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

 

Acompaniază profesorii: Irina Voicu, Smaranda Ilea.

Profesori îndrumători: Alina Ghiugan, Mihaela Zamfirescu, Ştefania Vasiliu-Olaru, Gabriela Enăşescu, Mihaela Tomescu, Ana Maria Ciornei, Traiana Sabin, Vlad Dimulescu.

 

Leon Mladin – vioară, cl. aVI-a

C. Porumbescu – Reverie

 

Andra Mărgineanu – pian, cl. aIX-a

F. Liszt – Rapsodia nr.12, în Do # minor

 

Adelina Sabău – pian, cl. aIX-a

F. Chopin – Nocturna, op.27, nr.1

 

Maria Zdralea – pian, cl. aX-a

G. Enescu – Suita op.10, în Re major, Sarabanda, F. Liszt – Balada a II-a în Si minor

 

Ionuţ Cibotariu – pian, cl. aX-a

F. Liszt – Studiu transcendental, nr.10, fa minor

 

Emanuel Vardianu – vioară, cl. aXI-a

C. Saint Saens – Introducere şi Rondo Capriccioso

 

Vlad Damian – pian, cl. aXI-a

F. Chopin – Scherzo op.31, nr.2, si bemol minor

 

Iosua Galev – pian, cl. aXI-a

R. Schumann – Sonata a II-a, op. 22, Sol minor, p.I

 

 

            Ora 20:00 – Orchestra Filarmonicii Banatul din Timişoara

Dirijor: Radu Popa

Solist: Zoli Toth

  1. Enescu – Domino

Coloane sonore ale filmelor clasice de animaţie

 

Ora 21:00 – Film – Corul Madrigal: Un Stradivarius de voci umane

Realizator: Mărioara Ciobanu

Director de imagine: Boris Ciobanu

Durata: 58 min.

 

 

 

09.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Muzică „George Enescu” Bucureşti, Colegiul Naţional de Arte „Octav Băncilă” Iaşi, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti.

Profesori îndrumători: Ligia Pop, Viorica Nistoroiu, Alina Ghiugan, Ana Maria Ciornei, Calistrat Catargiu, Marina Dragomirescu, Traiana Sabin, Veronica Gaspar, Dana Borsan.

La pian: Olga Babadjan

 

Sânziana Vionea Manea – pian, cl. aIII- a

F. Chopin – Trei ecoseze, op.72

 

Duo: Nil Mladin – pian, cl. aVI-a şi Leon Mladin – vioară, cl. aVI-a

H. Wieniawski – Cântec polonez

 

Mădălina Ciobanu – vioară, cl. aVI-a

B. Bartok – Şase dansuri româneşti

P. de Sarasate – Fantezia „Carmen”

 

Nicon Mladin – pian, cl. aIX-a

F. Chopin – Balada op.38, nr.2, în Fa major

 

Ana Bădică – pian, cl. aX-a

F. Mendelssohn-Bartholdy -Variaţiuni serioase, op.54, Re minor

 

 

Iosua Galev – pian, cl. aXI-a

G. Enescu – Suita op.10, Toccata

 

Cristian Sandrin – pian, cl. aXI-a

R. Schumann – Studii simfonice op.13

 

Iuliana Alecu – pian, an I

G. Enescu – Suita op.10, Sarabanda, F. Chopin – Scherzo op.31, nr.2, în Si bemol minor

 

Daniel Dascălu – pian, an I

G. Enescu – Suita op. 10, în Re major, “Bourree”, Fr. Liszt – Rapsodia spaniolă

 

            Ora 20:00 Accord Vibes

Alexandru Anastasiu (vibrafon), Fernando Mihalache (acordeon), Michael Acker (contrabas)

Richard Galliano – New Mussette

Spleen

Java Indigo

Giselle

Waltz for Nicky

Laurita

A French Touch

Fou rire

T. Murena, J. Colombo – Indifference

 

Ora 21:00 – Film – Mariinsky Theatre 1783 -2008

Regia: Margy Kinmonth

Durata: 50 min.

 

10.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14:30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” Bucureşti, Royal Irish Academy of Music.

Profesori îndrumători: Venera Babeş, Andrei Podlacha, Viorica Nistoroiu, H. S. Drăgoi.

 

Alyssa Mihai – pian, cl. aV-a

B. Bartok – Şase dansuri populare româneşti

 

Brigitta Pavel – pian, cl. aVI-a

F. Chopin – Două valsuri op. 64 nr.1 şi 2

 

Horia Ghiţă – pian, cl. aVIII-a

C. Debussy – Vals romantic

 

Cecilia Pavel – pian, cl. aVIII-a

W. A. Mozart – Sonata KV 333 în Sib major, pI

 

Alexandra Sârbu – pian, cl. aIX-a

F. Chopin – Balada nr.1

 

Irina Neacşu – pian, cl. aIX-a

L. van Beethoven – Sonata op. 2 nr.2, pI

F. Chopin – Studiu op. 25 nr. 12

 

Ştefan Cristian Mircea – pian, cl. aX-a

F. Liszt – Rapsodia spaniolă

 

Toma Ciocan Sas – pian, cl. a IV-a

W. A. Mozart – Fantezia  KV 575

 

Tudor Butaru – pian, cl. a III-a şi Oana Butaru – pian, cl. IV-a

Carl Reinecke – Sonatina nr. 3 la patru mâini, p. I

 

Ana Grosu – pian, cl. a VII-a

B. Bartock – Alegro Barbaro

 

Andrei Bălăşescu – pian, cl. a VII-a

W.A. Mozart – Fantezia KV 396

I. Albenitz – Asturias

M. Negrea – Din munţi

 

Eliza Puchianu – pian, studentă Royal Irish Academy

J. Brahms – Variaţiuni după o temă de Paganini

 

Alina Holender – violoncel

Artemi Ajwasian-Georgischer Tanz

Felix Mendelssohn Bartholdy- Lied ohne Worte opus 109

Johann Christian Bach-Konzert c-Moll, 3.Satz

 

Muzică de cameră – profesor îndrumător: Horaţiu Barnea

1. Duo – pian la 4 mâini: Alexandra Dobrescu – cl. aXI-a şi Cătălin Răducanu – cl. aXI-a

R. Schumann – Kinderszenen (aranjament pt. pian la 4 mâini)

2. Cvartet de coarde:

–           Sânziana Dobrovicescu – vioară I, cl. aX-a, Ştefan Evanghelie – vioară II, cl. aXI-a, Irina Hreţiuc – violă, cl. aX-a, Raluca Bolocan – violoncel, cl. aX-a

L. van Beethoven – Cvartet de coarde op. 18 nr. 4 în do minor, pI

E. Grieg – Cvartet de coarde op. 27 nr1în sol minor, p aIII-a

 

Ora 18.30 – Seară TVR Cultural

Recital Grigore Leşe, Amir Heidarkhodaee, Hossein Sanaei Sedeh, Mehdi 

            Aminian, Mohammad Saleh  Zamani

   

 

Ora 20:00 – Big Bandul Radio, Cvartetul Hypnotique, Andrei Tudor Band

Dirijor: Ionel Tudor

Evergreen medley – Glenn Miller, Cha cha, Sambe.

Piese compuse de Duke Ellington, Count Basie, Oliver Nelsom, Sammy Nestico.

 

Ora 21:00 – Film – Din Espahan, cu dragoste

Realizator: Daniela Zeca Buzura

Director de imagine: Mihai Adrian Buzura

Durata: 26 min.

 

 

11.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14:30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi Liceul de Artă „Margareta Sterian” Buzău.

Profesori îndrumători: Cristiana Duguleana, Carmen Ghizdeanu, Emil Niţescu, Dorin Petruţiu, Cristian Ştefănescu, Elena Petrenco. 

 

Sebastian Cazan – pian, cl. aIII-a

D. Cimarosa – Sonata nr. 4

 

Stefan Bocioc – pian, cl. aV-a

W.A. Mozart – Sonata în Re major KV 311- p.I;

E. Grieg – File de album

 

Alexandra Damian – pian, cl. aV-a

Labunski – Variatiuni pe o tema de Liszt

 

Alexandru Ioan – vioară, cl. aV-a

G. F. Haendel – Sonata in La major, pI şi II

 

Bertha Satnoianu  – pian, cl. aVI-a

J. Haydn – Sonata nr.3 – p.I.

 

Cristian Gagiu – clarinet, cl. aV-a

J. B. Cramer – Concert, p III

 

Alexandra Biţu – oboi, cl. aVI-a

V. Jianu – Pastel

A. Corelli – J. Barbirolli – Concert pI şi II

 

Alexandru Nicolae – clarinet, cl. aVII-a

M. Ravel – Piesă în formă de Habaneră

 

Smaranda Vasile – pian, cl. aX-a

L. van Beethoven – Sonata op.78 – p.I

 

Luţan Laura- oboi, cl. aXI-a

J. Haydn – Concert în Do major

Saint-Saens – Sonata

 

Kira Teodora Frolu – pian, cl. aVI-a

R. Schumann – Arabesc op. 18

A. Khachaturian – Sonatina în Do major

 

Alexandru Tala – pian, cl. aIX-a

F. Mendelssohn – Andante cantabile si Presto agitato

P. Constantinescu – Joc dobrogean

 

Florin Gavrilă Anton – pian, cl. a IX-a

F. Chopin – Studiu nr. 12, op. 10 „Revoluţionar”

F. Chopin – Ballada nr. 2

 

Emilian Gabriel Manica – pian, cl. a VI-a

G. Enescu – Preludiu şi Finale din „Suita în stil vechi” op. 3

 

Ora 18.30 – Seară TVR Cultural

Gala Tânărului Actor la Bucureşti (Spectacol de teatru oferit de câştigătorii Galei HOP din 2011)

Spectacol realizat de TVRC în coproducţie cu UNITER

 

Ora 20:00 – Filarmonica Piteşti

Dirijor: Tiberiu Oprea

Solişti: Ioana Goicea, Ştefan Cazacu

 

D. Shostakovich – Uvertura festivă

T. Brediceanu – Patru dansuri simfonice

G. Enescu – Balada

C. Dimitrescu – Dans ţărănesc

P. de Sarasate – Fantezia Carmen

E. Grieg – Dansuri norvegiene

G. Enescu – Rapsodia română I

 

 

Ora 21:00 –Film – Moştenirea Contesei de Behague

Realizator: Ruxandra Ţuchel

Director de imagine: Silviu Andrei

Durata: 30 min.

 

Ora 21:30 – Concert Mara & Kult Studio

 

Ora 22:00 – Film – Palatul Cotroceni

Realizator: Ruxandra Ţuchel

Director de imagine: Silviu Andrei

Durata: 30 min.

 

 

12.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi Fanfara „Crescendo Harmony” din Buteni (Arad)

 

Repertoriul Fanfarei  ”Crescendo Harmony” – Buteni  (Arad)

 

 Festival in the Hall of the Mountain King (Aranjament: I. Torskangerpoll)

J. Williams – Theme from Schindler’s List (Aranjament: J. de Haan)

M. Norman – James Bond Suite (Aranjament: F. Erickson)

Vangelis – Conquest of Paradise (Aranjament: M. Rutle)

B. Conti – Gonna Fly Now (Aranjament: Anders)

J. Henderson şi Sam Pottle – The Muppets Show (Aranjament: F. D. Cofieli)

G. Obo – Tema the Mission (Aranjament: M. Graftas)

Hannah Montana in Concerts (Aranjament: M. Brown)

Piraţii din Caraibe (Aranjament: M. Brown)

I. Torskangerpoll – Marş festiv

I. Ivanovici – Valurile Dunării

C. Porumbescu – Crai nou

J. Strauss – Marşul lui Radetzky

Vitae Lux (Aranjament:  T.A. Nilsen)

J. M. Forde – Kongolela

I. Robinson – Festival Arangement – Morning Star

Dog Days (Aranjament:  D. E. Nja)

E. Ball – Marş Star Lake

J. Hanssen – Valdresmarsj

Kaiser Franz Joseph (Aranjament: I. Croitoru)

I. Ivanovici – Marş de Concert

 

Profesori îndrumători: Elena Dumitrescu, Constantin Păuna.

Dirijorii Fanfarei: Marcel Sorin Totolici şi Oddvar Noestdal – Norvegia, Dan Miculit.

 

Egizia Daria Soare – pian, cl. aII-a

J. Haydn – Sonată, pI

C. Maria von Weber – temă cu variaţiuni în Sol major

Nino Rota – Acrobatul

 

Ioana Tănase- pian, cl. aVII-a

L. van Beethoven – Sonata op. 10 nr. 2, pI

F. Chopin – Poloneza op. 26 nr.1

A. Skriabin – Mazurca nr.6

 

Adriana Chiriţă – pian, cl. aVIII-a

W. A. Mozart – Sonata în Re major, pI

F. Chopin – Poloneza op. 71 nr. 1

F. Poulenc – Noveletta nr. 3

 

Marcu-Elisei Diaconu – corn, cl. aX-a

G. Păunescu – Studiu în Do minor

J. B. Loeillet – Sonata pI, II

V. Jianu – Visare

 

 

Ora 20:00 – Seară TVR Cultural

            Recital Alexandru Tomescu – Capriciile de Niccolo Paganini

 

Ora 21:00 – Film – Paganini, înger sau demon?

Realizator: Oana Drăgulinescu

Director de imagine: Silviu Andrei

Durata: 48 min.

 

 

 

13.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi Liceul de Muzică „S. Toduţă” Cluj-Napoca

 

Profesori îndrumători: Monica Noveanu, Mara Pop, Teodora Ţugui, Horvath Zoltan, Rodica Drăgolici.

 

Sarissa Aurori – pian, cl. aV-a

J. Ibert – Trei piese din suita „Histoires”

 

Andra Borz – pian, cl. aV-a

F. Liszt – Studiu op. 1 nr.4

E. Grieg – Dansul Anitrei

 

Ema Carla Borz– pian, cl. aVII-a

C. Czerny – Studiu op. 740 nr. 31

F. Liszt – Schubert – Auf dem Wasser zu Singen

 

Andreea Cicireagă-Moisescu– pian, cl. aVI-a

Copland – Şoarecele şi pisica

D. Şostakovici – Trei dansuri fantastice op. 5

 

Maria Urian – pian, cl. aVII-a

C. Czerny – Studiu op. 740 nr. 50

L. Glodeanu – Variaţiuni

 

Ana Mănăstireanu si Greta Hilda Pasztor cl. aX-a – duo patru mâini pian

F. Poulesnc – Sonata pentru pian la 4 mâini

 

Ioana Olteanu – vioară, cl. aX-a

G. Enescu – Impromptu concertant

 

Martha Mitu – vioară, cl.aXI-a

P. Sarasate – Melodii lăutăreşti

 

Orchestra CaMMerata

dirijor: Matei Bucur Mihăescu

solist: Sabin Penea

Matei Bucur Mihăescu – Ave Maria

Matei Bucur Mihăescu – Symphonie nr. 1 în C major

 

 

Ora 20:00 – Recital

Liviu Prunaru (vioară), Horia Mihail (pian).

 

P. I. Ceaikovski – Valse Scherzo

A. Glazunov – Serenada Spaniolă

J. Massenet – Meditation din opera „Thais”

A. Bazzini – La Ronde des Lutins

J. Svendsen – Romance

B. Bartok – Şase dansuri româneşti

A. Glazunov – Meditaţie

Kreisler-Heuberger – Midnight Bells

Schubert-Heifetz – Ave Maria

Brahms-Kreisler – Dans Ungar nr. 17

 

Ora 21:00 – Film – Începutul este cunoaşterea: documentar Daniel Barenboim

Regia: Paul Smaczny

Durata: 114 min.

 

 

14.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

   Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr.1 „Iosif Sava”din Bucureşti.

 

Profesori îndrumători: Alina Balaban, Marta Paladi, Adriana Pop, Tania Popa, Olivia Săndescu, Veronica Sbenghe, Magdalena Ursu.

 

Petru Tolea – pian, cl.aI-a

J. F. Burgmuller – Arabesca

J. S. Bach – Poloneză în Sol minor

 

Rareş Bratu – pian, cl. aII-a

L. van Beethoven – Fur Elise

 

Ioana Ruse – pian, cl. aIII-a

J. Haydn – Sonata în Do major, PI

 

Catinca Popa – pian, cl. aIV-a

E. Grieg – Piesă lirică op. 43 nr. 4

 

Ştefan Tolea – pian, cl. aIV-a

J. F. Burgmuller – Furtuna

J. S. Bach – Preludiu în Do minor

 

Darius Hamid Pourpanahi – pian, cl. aVIII-a

F. Liszt – Rapsodia ungară nr. 3

 

Alexandru Pădureanu – pian, cl. aXI-a

R. Schumann – Arabesca

 

Adriana Gabrian – vioară, cl. aVIII-a

H. Vieuxtemps – Fantasia appasionata

 

Cornelia Giurgea  – vioară, cl. aVIII-a

W. A. Mozart  – Concert nr. 4 în Re major, pI

 

Sanziana Dobrovicescu – vioară, cl. aXI-a

R. Scedrin – „În stilul lui Albeniz”

 

Georgiana Ţane – vioară, cl. aXI-a

W. A.  Mozart – Rondo în Do major

 

Iulia Goiana – vioară., cl. aXII-a

W. A. Mozart  – Sonata nr. 8, pI

 

Ora 20:00 – Orchestra Angely’s

Dirijor: Marius Firca

Solişti: Daniela Vlădescu (soprană), Narcis Brebeanu (tenor), Alexandra Tărniceru (soprană)

J.P. Souse – Washington Post

J. Strauss – Wein, Weib und Gesang

J. Strauss – Leichtes Blut

F. von Suppe – Pique dame

J. Strauss – Luceafărul

A. Lara – Granada

G. Puccini – Nessun dorma din opera „Turandot”

G. Bogner – Xilo cl.assics

F. Lehar – Aria Viljei din opereta “Văduva veselă”

A.L. Webber – Think of Me

E. di Capua – O sole mio

A. Bosendorfer – Viva belcanto

G. Verdi – Brindisi din opera “Traviata”

 

Ora 21:00 – Film – Identităţi multiple: Daniel Barenboim

Regia: Paul Smaczny

Durata: 90 min.

 

 

 

15.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 17:00 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” şi Şcoala de Muzică şi Arte Plastice nr.1 „Iosif Sava” Bucureşti.

 

Profesori îndrumători: Stela Avesalon, Elena Dumitrescu, Adriana Pop, Marta Paladi, Olivia Săndescu, Veronica Sbenghe, Rodica Drăgolici, Tania Popa, Gabriela Nechita, Virgil Opriţoiu, Cristian Ştefănescu, Mihai Bejan.

 

Petru Tolea – pian, cl. aI-a

Fl. Dimitriu – Fabula

D. Rotaru-Nemţeanu – De-a joaca

 

Egizia Daria Soare- pian, cl. aII-a

A.     Vieru – Patru piese pentru copii

 

Ioana Ruse – pian, cl. aIII-a

L. Comes – Miniatură

 

Catinca Popa – pian, cl. aIV-a

L. Comes – Sonatina nr.2

 

Ştefan Tolea – pian, cl. aIV-a

R. Paladi –Joc nr.1, Colind şi Joc nr. 5

 

Andru Angheliu – pian, cl. aV-a

T. Ciortea – Joc ţigănesc

 

Maria Rădeanu – voce, cl. aV-a

I. Matei – Suflet de copil

M. Ţeicu – Dacă vreau, aprind o stea

V. Gavrilă – Ce noroc

 

Bodan Preda – flaut, cl. aVI-a

P. Elinescu – Introducere şi Dansul vrăjitoarelor

 

Karina Pavel – flaut, cl. aVII-a

P. Elinescu – Elegia română

 

Darius Hamid Pourpanahi – pian, cl. aVIII-a

C. Silvestri – Fantoche şi Cache – cache din Suita op. 3 nr.2 

 

Alexandru Pădureanu – cl. aXII-a

A.     Pădureanu – Piesă de concert

 

Andra Măciucă – pian, cl. aX-a

R. Paladi – Joc

 

Andra Măciucă – chitară şi voce, cl. aX-a

A. Măciucă – ”Zbor” şi ”Clopotele bat”

 

Ioana Olteanu – vioară, cl. aX-a

G. Enescu – Impromptu concertant

 

Alexandra Truică – corn., cl. aX-a

Gh. Păunescu – Nocturnă

 

Elisabeta Nedelciu– vioară, cl. aXI-a

G. Enescu – Impromptu concertant

 

Emanuela Matei – vioară, cl. aXII-a

P. Constantinescu – Sonatina, pI

 

Ioana Valentina Cojuharov – pian, anul III

G. Enescu – Bourree

 

Ora 20:00 – Stringasong

Berti Barbera, Nicu Patoi şi Sangam String Quartet

C. Greenwood, J. Greenwood, E. O’Brien, P. Selway, T. Yorke – No Surprises

H. Arlen, E.Y. Harburg – Over the Rainbow

L. Reed – Perfect Day

L. Cohen – Hallelujah

J. Lennon, P. Mccartney – Blackbird

J. Lennon, P. Mccartney – Eleanor Rigby

E. Burgess – Jamaica farewell

M.L. Gore – Personal Jesus

L.W. John – Need Your Love so Bad

C. Cornell – Black Hole Sun

W. Donaldson, G. Kahn – My Baby Just Cares for Me

A. Parsons, E. Woolfosn – Eye in the Sky

K. Livgren – Dust in the Wind

D. Gilmour, R. Waters – Wish You Were Here

J. Bonham, J.P. Jones, J. Page, R. Plant – Kashmir

 

Ora 21:00 – Film – Enescu – documentar biografic

Realizator: Luminiţa Constantinescu

Director de imagine: Ovidiu Guzu

Durata: 147 min.

 

 

16.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14:30Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti”

 

Profesori îndrumători: Venera Babeş, Florian Nemeş, Roxana Ota, Adriana  Pop, Magdalena Ursu, Marcel Peţanca, Ionel Pliundra.

 

Catinca Popa – pian, cl. aIV-a

E. Grieg – Piesă lirică op. 43 nr.4

 

Luca Rusu – pian, cl. aV-a

R. Schumann – Arabesca

 

Cezar Zamfir – trompetă, cl. aVI-a

C. Ph. Em. Bach – Temă cu variaţiuni

 

Bogdan Pieleanu – pian, cl. aVIII-a

F. Liszt – Rapsodia ungară nr.2

 

Marius Deneș – pian, cl. aX-a

F. Chopin – Scherzo II

 

Marius Groza – pian, cl. aX-a

W. A. Mozart – Sonata in La minor, KV 311, pI

 

Ştefan Lamatic – pian, cl. aX-a

F. Chopin – Balada I

 

Irina Rădulescu– marimbafon, cl. aX-a

Mitchell Peters – Yellow Afer the Rain

 

Cristina Kiosea – marimbafon, cl. aXI-a

Ney Rosauro – Concert pentru marimbă şi orchestră

 

Elisabeta Nedelciu – vioară, cl. aXI-a

G. Enescu – Impromptu concertant

 

Emanuela Matei. vioară, cl. aXII-a

P. Constantinescu – Sonatina pI

 

Cristina Kiosea şi Irina Rădulescu – marimbafon

Astor Piazzolla – Libertango

 

Sorin Robu– trompetă, cl. aXII-a

G. N. Hummel – Concert, pII şi III

 

            Ora 20:00 – Seară Radio România Muzical

Formaţia vocal – instrumentală de muzică veche Anton Pann condusă de Constantin Răileanu

Lucrări din culegeri de Anton  Pann, Dimitrie Cantemir, Ioan Căianu, Gheorghe Ucenescu.

 

 

Ora 21:00 – Film – În căutările lui Mozart (prima parte)

Regia: Phil Grabzky

Durata: 130 min.

 

 

17.09

 

Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14:30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Dinu Lipatti” București, Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” Constanţa și Colegiul Naţional de Artă „O. Băncilă” Iaşi .

 

Profesori îndrumători: Venera Babeş, Victoria Boicenco Florin Nemeş, Roxana Ota, Adriana Pop, Carmen Soltuz.

 

Corneliu Calin Calfa – pian, cl.aIII-a

J. S. Bach – Invențiunea la 2 voci în Fa

L. van Beethoven – Rondo în Do major

 

Alexandru Stefan Placinta – pian, cl. aIII-a

J. Haydn – Variațiuni „La Roxelane”

P. Constantinescu – Două fabule

 

Sofia Ştefania Sălăjan – pian, cl. aV-a

J. Haydn – Sonata în Re major, pI

F. Chopin – Fantezia Impromptu op. 66 în Do# minor

 

Theodor Dumitru – pian, cl. aV-a.

F. Chopin – Studiu op. 25, nr. 7

F. Chopin – Fantaisie – Impromptu op. 66

 

Horia Ghiţă – pian, cl. aVIII-a

F. Liszt – Gnomenreigen

 

Bogdan Pieleanu – pian, cl. aVIII-a

F. Liszt – Rapsodia a II-a

 

Ana-Theea Panainte – pian, cl. aVIII-a

A.    Haciaturian – Toccata

W.   A. Mozart – Sonata KV 310 in La minor

F.      Liszt – Studiul „Gnomenreigen”

 

Marius Deneş – pian, cl. aX-a

F. Liszt – Studiu după Paganini în La minor

 

Marius Groza – pian, cl. aX-a

F. Liszt – Rapsodia spaniolă

 

Elisabeta Furtună – pian, cl. aXI-a

L. van Beethoven – Sonata op. 22 în Si bemol, pI

F. Liszt – Tarantella

 

Ora 20:00 – Seară Radio România Cultural

Spectacol de teatru – Caragiale Short Cut

Regia: Mihai Lungeanu

Distribuţia: Ion Lucian, Marcel Iureş, George Mihăiţă, Constantin Cotimanis, Vlad Mihu, Ştefan Huluba, Camelia Pintilie.

 

Ora 21:00 – Film În căutările lui Mozart (parte a II-a)

Regia: Phil Grabzky

Durata: 130 min.

 

18.09

 

            Ora 11:00 – Film (Reluare)

 

Ora 14:30 – Elevi de la Colegiul Naţional de Arte „Regina Maria” Constanţa.

 

Profesori îndrumători: Victoria Boicenco, Mariana Parnica, Ines Dumitrescu, Stelică Oprea.

Acompaniază profesorii: Gabriela Oprea, Daniel Sărăcescu, Sorina Dobrescu, Daniela Tudorache, Costea Otilia.

 

Theodor Dumitru – pian, cl. aV-a

J. Haydn – Sonata în Re, partea I

S. Rachmaninov – Polichinelle, op.3, nr.4

 

Alexandra Ciudin  – pian, cl. aV-a

F. Couperin – Rondo

R. Schumann – Sonata, pI

 

Indira Nezami  – pian, cl. aV-a

J. S. Bach – Invenţiune la două voci nr.4

T. Ciortea – Joc ţigănesc

 

Vicenzo Deacu – pian, cl. aVI-a

J. Haydn – Sonata în Re major, pI

A. Ginastera – Rondo

 

Andrada Iuga – vioară, cl. aVII-a

Ch. Beriot – Scene de balet

B.     Bartok – Şase dansuri româneşti

A.     Corelli – La folia

 

Robert Stancu – clarinet, cl. aVII-a

P.I. Ceaikovski – Romanţă

C. Debussy – Micul negru

B. Goodmann – Tattlet ale

 

Diana Iuga – vioară, cl. aVIII-a

W. A. Mozart – Concertul nr.4, pI

P.de Sarasate – Romanta andaluza

J-M. Leclaire – Sonata nr.3, pI şi II

D. Kabalesvki – Concert, pI

 

Ciprian Geancu – clarinet, cl. aVIII-a

C. Stamitz – Concert nr.3, pI,

G.Ph. Telemann – La trompette

F. Schubert – Impromptu

 

Ora 20:00 – Orchestra Naţională Radio

Dirijor: Tiberiu Soare

G.    Verdi – Uvertura „Forţa Destinului”

  1. Puccini – Intermezzo din opera „Manon Lescaut”
  1. Strauss – Kaiser Walzer

P.I. Ceaikovski – Suita din „Lacul Lebedelor”

 

Ora 21:00 – Film – Portret Zubin Mehta

Regia: Terry Sanders

Durata: 40 min.