PROGRAM FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU PENTRU ELEVI

EDIŢIA A XII-A, 2010

PROGRAM

VINERI, 04.06.2010, Categoria de vârstă 15-19  ani
9,30-10,00: Întâmpinarea participanţilor
10,00-10,30: Deschiderea oficială
10,30-14,00
I. Interpretare piesă de teatru
• Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr,  Bucureşti – A douăsprezecea noapte, William Shakespeare, coordonator: Andrei Gheorghe
• Colegiul Naţional Gheorghe Şincai, Bucureşti – Comedia erorilor, după William Shakespeare, coordonatori: Mariana Balici şi Dimitrii Bogomaz
• Liceul Teoretic Nichita Stănescu, Bucureşti – C-an filme, de Tudor Muşatescu, coordonatori: Cătălina Gheorghe şi Dan Simion
• Colegiul Naţional Sf. Sava, Bucureşti –  Măcar, după Eugen Ionescu, coordonator: Catinca Zaharia-Mereuţă
• Liceul Teoretic Eugen Lovinescu, Bucureşti – La poarta raiului, de Luiza Predescu, coordonator: Mariana-Carmen Popescu

II. Interpretare monolog
• Palatul Copiilor, Piteşti – Matca, de Marin Sorescu, coordonator: Violeta Bocancea
• Colegiul Cantacuzino, Piteşti – Balada chiriaşului grăbit, de George Topârceanu, coordonator: Iulia Vogdan

III. Interpretare scenetă
• Liceul Teoretic Ion Neculce, Bucureşti – Vânzări, cumpărări, de Dumitru Solomon, coordonatori: Iuliana Coja şi Orlando Petriceanu
• Liceul Teoretic Mihail Sadoveanu, Bucureşti – La doctor, adaptare după A.C.Cabrera, coordonatori: Gabriela Popescu şi Irina Raluca Ionescu
14,00-15,00: Pauză

15,00-18,30:
I. Interpretare piesă de teatru
• Reprezentaţie trupă de teatru din Polonia
• Liceul Teoretic Eugen Lovinescu, Bucureşti – Pandemia, după Eugen Ionescu, coordonator: Mariana-Carmen Popescu
• Liceul Teoretic Dimitrie Bolintineanu, Bucureşti – Jourdain cel scrântit, de M.Bulgakov, coordonator: Dora Lazăr
• Colegiul Cuza-Vodă, Huşi, Vaslui – Doctor fără voie, de Moliere, coordonatori: Vlad Baba, Stela Ciobotaru şi Mirela Marin
• Colegiul Romano-Catolic Sf. Iosif, Bucureşti – Anamnesis II Lumea, de Alina Maria Stârcea, coordonator: Alina Maria Stârcea
• Cercul de Teatru Luceafărul al Clubului Copiilor sector 5, Bucureşti – Chat, de Enda Walsh, coordonator: Gică Andruşcă

II. Interpretare monolog
• Colegiul Naţional Spiru Haret, Bucureşti – Mefisto, după Toma Caragiu, coordonator: Mariana Comăniţă
• Liceul Teoretic Dimitrie Bolintineanu, Bucureşti – Măscăriciul, după A.P.Cehov, coordonator: Dora Lazăr

18,30- 19,30:
• Creatie – prezentarea monologului : Şcoala nr. 6 Nicolae Bălcescu, Piteşti – Îmi permiteţi să urlu?, de Ioana Velişcă
• Juriul evaluaeza lucrările de creaţie (manuscris)

 

SÂMBĂTĂ, 05.06.2010, Categoria de vârstă  7-14 ani

9-9,30: Întâmpinarea participanţilor
9,30-13,00:
I. Interpretare monolog
• Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu – Ora soldatului, de Constantin Tănase, coordonatori: Ovidiu Cuncea şi Eduard Adam
• Liceul Teoretic Eugen Lovinescu, Bucureşti – Mitică, de I.L.Caragiale, coordonator: Mirela-Elena Buia
• Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu – Căsătoria, de N.V.Gogol, coordonatori: Ovidiu Cuncea şi Eduard Adam Mirela-Elena Buia

II. Interpretare scenetă
• Şcoala nr. 49, Bucureşti – Dependenţa, de Ruxandra Matei, coordonator Narcisa Petrescu şi Vlad Cristian Soare
• Şcoala cu clasele I-VIII, Comuna Cuza-Vodă, Călăraşi, Ostaşi la poarta vieţii, de Elena Dinu, coordonatori: Niculina Comănescu şi Elena Dinu
• Şcoala cu clasele I-VIII, nr. 170 Geo Bogza, Bucureşti – Procesul literar al d-lui Goe, coordonator: Dana Vlad

III. Interpretare piesă de teatru
• Asociaţia Cultural-Artistică Pinochio2008, Piatra-Neamţ – Fetiţa cu chibriturile, prelucrare după H.C.Andersen, coordonatori: Gabriela Chitoşca, Loredana Grigoriu şi Liliana Simion
• Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1, Gura-Humorului, Suceava – Dănilă Prepeleac, de Gheorghe Solcan, coordonatori: Paraschiva Cardasim şi Gheorghe Solcan
• Şcoala nr. 135 Ştefan cel Mare, Bucureşti – Unde sunt galbenii mei, coordonatori: Diana Melnic şi Adriana Picoi

13,00-14,00: Pauză

14,00-17,00

I.   Interpretare piesă de teatru
• Şcoala Petre Ispirescu, Constanţa – Micul Prinţ, de Antoine de Saint Exupery, coordonator: Rovena Paraschivoi
• Clubul de Copii Artis, Piatra-Neamţ – Ionuţ şi Măriuca, adaptare după Hansel şi Gretel, coordonator: Gina Gulai

II. Interpretare monolog
• Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1, Gura-Humorului, Suceava – Un copil dificil, de Gheorghe Solcan, coordonator: Paraschiva Cardasim
• Clubul de Excelenţă Dan Voiculescu – Căsătorie nebună, de Eugen Labihe, coordonatori: Ovidiu Cuncea şi Eduard Adam

III. Interpretare scenetă
• Şcoala nr. 4, Bucureşti – Bubico, de I.L.Caragiale, coordonator: Mihu Steluţa
• Cercul de Teatru Luceafărul al Clubului Copiilor sector 5, Bucureşti – Nervi, de Ion Băeşu, coordonator: Gică Andruşcă

IV. Interpretare piesă de teatru

• Şcoala Mihai David, Negreşti, Vaslui – Doamna Florilor, adaptare, coordonatori: Cornelia Bârzu, Oana Mereu, Elena Andor şi Monica Calciu
• Şcoala Tudor Arghezi, Năvodari, Constanţa – Visul fetiţei cu chibrituri, după H.C.Andersen, coordonator: Mariana Purcărea

17,30 -19,30

V. Secţiunea CREAŢIE  piesă de teatru cu prezentare:
• Colegiul Naţional de Informatică Tudor Vianu, Bucureşti – Sânz şi Pep, adaptare după Sânziana şi Pepelea, cordonator: Ohara Donovetsky
• Şcoala Europeană, Bucureşti – Adolescentul de azi, de Miruna Spiridon, coordonator: Dana Ştefan
• Colegiul Naţional Elena Cuza, Bucureşti – Voi ştiţi ce e iubirea?, de Bengea Mihai
DUMINICĂ, 06.06.2010,

Festivitatea de premiere

9-9,30: Întâmpinarea participanţilor

9,30-10,30:
• Spectacol de muzică
• Reprezentaţie trupă de teatru din  Germania

10,30-11,00: Premiere Creaţie

11,00-12,00: Premiere Interpretare