Program Bucharest Music Film Festival 2015

PROGRAM 

19 – 28 IUNIE 2015


VINERI, 19 IUNIE

Ora 19:00

ORA DE DANS

 

Ora 20:00

BUCHAREST JAZZ ORCHESTRA

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

Solist: VIRGIL IANŢU

Dirijor: ANDREI TUDOR

Director muzical: SEBASTIAN BURNECI

 

 

SÂMBĂTĂ, 20 IUNIE

Ora 11:00

ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII

 

La inceput muzica a fost vant

 

Despre instrumente din alte lumi, despre constructia pianului si a acordeonului

Mădălina Paşol – Pian

Fernando Mihalache – Acordeon

Adela Stan – Dan Moi (drâmbă vietnameză), Ocean Drum, Spring Thunder Drum, Butam sakura, Kalimba sansula, Koshi chime – aer

 

Ora 19:00

ORA DE DANS

 

Ora 20:00

BIG BAND-UL RADIO

Soliste: Monica Anghel, Luminiţa Anghel, Nico

Dirijor: Ionel Tudor

 

 

DUMINICĂ, 21 IUNIE

Ora 11:00

ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII

Mădălina Paşol

 

Cu participarea bursierilor Institutului de Arte

 

Maria van Staden – 7 ani

W.A.Mozart – Sonatina vieneza, do major, Partea 1

J.S. Bach – Musette

 

Frederick van Staden – 10 ani

L. van Beethoven – Sonata Op. 49, sol major, Partea 1

S- Rachmaninov – Polca Italiana

 

Alexandra Gavrilă  – 15 ani

A. Skriabin – Studiul Op.8, Nr. 12

Serghei Prokoviev – Montague si Capuleti din suita Romeo si Julieta

 

Andrei Bălăşescu – 16 ani

F. Liszt – Mefisto Vals

F. Liszt – Wilder Jagd

 

Mădălina Pașol

F. Chopin – Fantaisia Impromptu Op. 66

F. Chopin – Scherzo Nr 2, Op. 35

 

Ora 19:00

ORA DE DANS

 

Ora 20:00

PASĂREA ROCK

ORCHESTRA CAMERATA REGALĂ

Dirijor: Constantin Adrian Grigore

 

 

LUNI, 22 IUNIE

SEARĂ DE FILM

Ora 18:00

Concert Martha Argerich

Durata: 62’

 

Insula Fermecată – pastișă muzicală de Handel, Vivaldi, Rameau și alții

Metropolitan Opera

Soliști: Placido Domingo, David Daniels, Danielle de Niese, Luca Pisaroni.

Dirijor: William Christie

Durata: 2h40’

 

 

MARŢI, 23 IUNIE

SEARĂ DE FILM

Ora 19:00

Lucia di Lammermoor de G. Donizetti

Metropolitan Opera

Soliști: Anna Netrebko, Mariusz Kwiecien, Piotr Beczala, Colin Lee.

Dirijor: Marco Armiliato

Durata: 2h23’

 

Otello de G. Rossini

Opernhaus Zürich

Soliști: Cecilia Bartoli, John Osborn, Javier Camarena, Liliana Nikiteanu.

Dirijor: Muhai Tang

Durata: 1h40’

 

 

MIERCURI, 24 IUNIE

Ora 20:00

Gabriela Daha – soprană

Adina Cocărgeanu – pian

Valentin Tiron – actor

 

Ora 20:30

CVARTETUL SYMPHACTORY STRINGS

Monica Bălășoiu – vioara I

Iulia Bândilă – vioara II

Iulia Răileanu – violă

Răzvan Postolache – violoncel

 

Ora 21:00

BRASS TONES QUINTET BUCHAREST

Dumitru Cernei – trompetă

Oleg Răileanu – trompetă

Cristian Borcan – corn

Alexandru Moraru – trombon

Mihai Ceascai – tubă   

 

Ora 21:30

CVARTETUL ARTMUSIK

Marius Bîclea – vioara I

Emil Stegar – vioara II

Florin Matei – violă

Dan Joițoiu – violoncel

 

 

JOI, 25 IUNIE

Ora 20:00

LES ENHARMONIQUES

Maria Indricău – pian

Anamaria Biaciu-Popa – pian

 

Ora 20:30

GRUPUL VOCAL ACAPELLA

Dirijor: George Miron

Anna Maria Maruda, Dana Caraman, Gabriela Madinca – soprane

Beatrice Vatavu, Alina Oprita – alto

Andrei Vatavu, Tudor Tanase – tenori

Razvan Soilica, Daniel Dragulin – bariton/bas

 

Ora 21:00

Matei Ioachimescu – flaut

George Popescu – chitară

 

Ora 21:30

CLAUDIA MĂRU HANGHIUC ȘI INVITAȚII SĂI

Alexandra Crăescu, Bogdan Mihai, Doina Antohi, Dana Rotaru, Alexandra Giurca, Diana Tudor, Victor Bucur, Andrei Hanghiuc

 

 

VINERI, 26 IUNIE

Ora 11:00

ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII

Mădălina Paşol – Pian

Cu participarea bursierilor Institutului de Arte

 

Maria van Staden – 7 ani

H. Lemoine – Studiul Op. 37, nr. 5 in sol major

R. Schumann – Prima durere

 

Frederick van Staden – 10 ani

J.S. Bach – Inventiunea la 2 voci in fa major

Burgmüller – Studiul Perlelor Op. 100

Robert Schumann – Arabesca

 

Alexandra Gavrilă – 15 ani

F. Chopin – Studiul revolutionar, Op. 8, Nr, 12

 

Andrei Bălăşescu – 15 ani

L. van Beethoven – Sonata pastorala, Op. 28

 

Mădălina Pașol

Paul Constantinescu – Toccata

S. Rachmaninoff – 3 Preludii

 

 

Ora 19:00

ORA DE DANS

 

Ora 20:00

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Dirijor: Gabriel Bebeşelea

 

 

SÂMBĂTĂ, 27 IUNIE

Ora 11:00

ATELIER DE MUZICĂ PENTRU COPII

Mădălina Paşol – Pian

Adela Stan – Dan Moi (dramba vietnameză), Ocean Drum, Spring Thunder Drum, Butam sakura, Kalimba sansula, Koshi chime- aer

 

Ora 19:00

ORA DE DANS

 

Ora 20:00

ORCHESTRA SIMFONICĂ SURÂSUL TINEREŢII

Dirijor: Marius Hristescu

Solist: Sergiu Cârstea – trompetă

 

 

DUMINICĂ, 28 IUNIE

Ora 11:00

CONCERT EDUCATIV PENTRU COPII

 

CARNAVALUL ANIMALELOR – C. SAINT-SAENS

 

Adrian Despot – povestitor

Raluca Stratulat – vioară

Nicolae Tărăcilă – vioară

Iulian Popovici – violă

Cătălin Pașol – violoncel

Marius Băran – contrabas 

Grațian Papara – flaut

Alexandru Anastasiu – percuție

Adrian Duminică – clarinet

Mădălina Pașol – pian


 

Ora 19:00

ORA DE DANS

 

Ora 20:00

ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI

Dirijor: Tiberiu Soare

Corul Accoustic

Dirijor cor: Daniel Jinga


Consultant Muzical Oltea Șerban Pârâu