PROGRAM BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL

BUCHAREST MUSIC FILM FESTIVAL 2011

11 – 18 iunie

 

Sâmbătă, 11 iunie

18.30 – 19.30            Lecţia de dans

19.30 – 21.00            Orchestra Naţională Radio

                                    Dirijor: Tiberiu Soare

 

Johann Strauss (fiul) – Valsul „Dunărea albastră”

Johann Strauss (fiul) – Valsul „Voci de primăvară”

Johann Strauss (fiul) – „Annen Polca”

Johann şi Joseph Strauss – Polca „La vânătoare”

Piotr Ilici Ceaikovski            – Valsul florilor din opera „Spărgătorul de nuci”

Giacomo Puccini – Intermezzo din opera „Manon Lescaut”

Johann Strauss (fiul) – Tritsch-Tratsch Polca

Gioachino Rossini – Uvertura operei Coţofana hoaţă

Georges Bizet – Farandola din „Suita Arleziană” nr. 2

Georges Bizet – Entr‛acte din opera „Carmen”

Piotr Ilici Ceaikovski – Vals din baletul „Frumoasa din Pădurea adormită”

Johann Strauss (fiul) – Vals Imperial

 

21.00                          Film

 

 

Duminică, 12 iunie

18.00 – 19.00            Lecţia de dans

19.00 – 20.00            Recital Horia Maxim – pian

 

Georg Friedrich Handel – Passacaglia

Wolfgang Amadeus Mozart – Andante

Frederic Chopin – Studiu nr. 12, op. 25

Serghei Rahmaninov – Preludiu nr. 5, op. 32

Aleksandr Skriabin – Studiu nr. 12, op. 8

Federico Mompou – Cancion y Danza

Astor Piazzola – Tango Suite

Leroy Anderson – The Girl in Satin

Leroy Anderson – Belle of the Ball

Leroy Anderson – Forgotten Dreams

Leroy Anderson – Jazz Pizzicato

Dave Brubeck – Waltz

Victor Iusceanu – Music Box

 

20.00 – 21.00            Filarmonica Oltenia din Craiova

                                    Dirijor: Emil Siegbert Maxim

Solişti: Diana Ţugui – soprană, Hector Lopez – tenor (Mexic)

 

Franz von Suppe – Uvertura la opera „Cavaleria uşoară”

Johann Strauss (fiul) – Uvertura operetei „Liliacul”

Leo Delibes – „Chanson Espagnol” din „Les Filles de Cádiz”

Luigi Arditi – „Il bacio”

Charles Gounod – Aria „Ah! Je ris de me voir si belle en ce miroir” (Aria bijuteriilor)

din opera „Faust”

Franz Lehar – Valsul „Aur şi argint”, op. 79

Georges Bizet – Preludiu la opera „Carmen”

Georges Bizet – Aria „La fleur que tu m’avais jetée…” din opera „Carmen”

Giacomo Puccini – Aria „Recondita armonia” din opera „Tosca”

Giacomo Puccini – Aria „Nessun dorma” din opera „Turandot”

Piotr Ilici Ceaikovski – Capriciu italian, op. 45 (fragment)

Gaetano Donizetti – „Caro elisir” din opera „Elixirul dragostei”

Franz Lehar – „Lippen Schweigen” din opereta „Văduva veselă”

 

21.00                          Film

 

 

Luni, 13 iunie

19.00 – 20.00            Recital „Bursieri Tinere Talente” ai Fundaţiei Principesa Margareta a Romaniei

20.00 – 21.00            Orchestra Naţională Radio

                                    Dirijor: Tiberiu Soare

                                    Solist: Vadim Palmov – pian

 

Joseph Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol major, Oxford

Edvard Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în La minor, op. 16

 

21.00                          Film

 

 

Marţi, 14 iunie

19.00 – 20.00            Recital „Bursieri Tinere Talente” ai Fundaţiei Principesa Margareta a Romaniei

20.00 – 21.00            Cvartetul Artmusik

                                    Marius Biclea – vioară, Emil Stegar – vioară, Florin Matei – violă, Dan Joiţoiu – violoncel

 

Gioachino Rossini – Barbierul din Sevilla

Johann Sebastian Bach – Arie

Luigi Boccherini – Menuet celebru

George Frideric Handel – Horn Pipe

Antonin Dvorak – Humoreska

Johannes Brahms – Dans Ungar nr. 5

Johann Strauss (fiul) – Valsul „Dunărea albastră”

Edward Elgar – Salut d’amour

Fritz Kreisler – Schoen Rosmarin

Wolfgang Amadeus Mozart – Rondo alla Turca

Fritz Kreisler – Liebes Freude

Sarah&Ehud Zweig – Y’did nefesh

 

21.00                          Film

 

 

Miercuri, 15 iunie

19.30 – 20.00            Trio Veritas

                                    Mădălina Florescu – pian, Mihaela Anica – flaut, Laurenţiu Darie – fagot

 

Ludwig van Beethoven – Allegretto scherzando

Wolfgang Amadeus Mozart – Romance

Gaetano Donizetti – Allegro

Francis Poulenc – Presto

Piotr Ilici Ceaikovski – Cântec de toamnă

Georges Bizet – Selecţii din opera „Carmen”

 

20.00 – 21.00            Recital Laura Păuna – pian

 

Ludwig van Beethoven – Sonata op 57 în Fa minor „Appasionata”

Allegro Assai

Andante con motto

Allegro ma non troppo

Aram Khachaturian –Sonata

Allegro Vivace

Andante tranquillo

Allegro Assai

 

21.00                          Film

 

 

Joi, 16 iunie

19.30 – 20.00            Grupul Vocal Acapella

                                    Dirijor: George Miron

 

Wolfgang Amadeus Mozart – Uvertura la opera „Flautul fermecat”

Franz Schubert – Moment Musical nr. 3

Johann Sebastian Bach – Preludiul nr. 22

Wolfgang Amadeus Mozart – Laudate Pueri

Johann Strauss (fiul) – Muzica nopţii

Johann Sebastian Bach – Organ Fugue

Astor Piazzolla – Libertango

Andrew Lloyd Weber – Music of the Night

Gioachino Rossini – Uvertura la opera „William Tell”

 

20.00 – 21.00            Recital Toma Popovici – pian

 

Maurice Ravel – Alborada Del Grazioso

Franz Liszt – Mephisto Vals

Frederic Chopin – Sonata nr 3 în Si minor, op. 58

Allegro maestoso

Scherzo. Molto vivace

Largo

Finale. Presto, ma non tanto

 

21.00                          Film

 

 

Vineri, 17 iunie

18.00 – 19.00            Lecţia de dans

19.00 – 20.00            Recital Horia Mihail – pian

 

Franz Liszt – Ani de pelerinaj ~ Primul an: Elveţia (fragmente):

Chapelle de Guillaume Tell

Au lac de Wallenstadt

Vallée d’Obermann

Les cloches de Genève

Franz Liszt – Liebestraum No. 3, S. 541/3

Franz Liszt – Valse Impromptu, S. 213 în La bemol majeur

Franz Liszt – Valse Caprice No. 6, – S. 427/6 (prelucrare după „Soirées de Vienne” de Franz Schubert)

Franz Liszt – Consolation No. 3, S. 172/3

Franz Liszt – Mazeppa, S. 139/4

 

20.00 – 21.00            Camerata Regală

                                    Dirijor: Câştigătorul Concursului Jeunesses Musicales

                                    Solistă: Simina Croitoru

 

Wolfgang Amadeus Mozart – Divertismentul în Re major, KV 136

Wolfgang Amadeus Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La major, KV 219

Wolfgang Amadeus Mozart – Simfonia nr. 29 în La major, KV 201

 

21.00                          Film

 

 

Sâmbătă, 18 iunie

18.30 – 19.30            Lecţia de dans

19.30 – 21.00            Orchestra Sinfonia Bucureşti

                                    Dirijor: Florin Totan

 

Antonio Vivaldi – Primăvara din ciclul „Anotimpurile”

Wolfgang Amadeus Mozart – Uvertura la opera „Răpirea din Serai”

Johannes Brahms – Dans ungar nr. 5

Edvard Grieg – Dans norvegian

Edvard Grieg – Răsărit de dimineaţă

Georges Bizet – Selecţiuni din opera „Carmen”

Georges Bizet – Farandola din suita „Arleziana”

Grigoraş Dinicu – Hora staccato

Edward Elgar – Nimrod din „Variaţiunile Enigma”

Johann Strauss (fiul) – Polca „Guralivii”

Johann Strauss (fiul) – Valsul „Voci de primăvară”

Josef Strauss (fiul) – Polca „La vânătoare”

Johann Strauss (fiul) – Valsul „Dunărea albastră”

Jacques Offenbach – Finalul uverturii la opera „Orfeu în infern”

 

21.00                          Film