GALA PREMIILOR UNITER

UNITER – Uniunea Teatrală din România are plăcerea să vă aducă la cunoştinţă că anul acesta, Gala Premiilor UNITER, ediţia a XVIII-a, va avea loc LUNI, 19 APRILIE 2010, ora 21.10, la Studiourile TVR 1, Bucureşti.
Spectacolul va fi transmis în direct pe TVR 1, Radio România Cultural şi pe internet la adresele: www.uniter.ro şi www.tvr.ro

 

Nominalizările juriului

Juriul format din criticii Ion Cocora, Mircea Morariu şi Doina Papp, desemnat pentru a face nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER,  a decis următoarele:
Debut:

Cristina Florea pentru rolul Tyler din spectacolul Nişte fete, producţie a Teatrului „George Ciprian”, Buzău şi a Asociaţiei „Catharsis”.
David Schwa
rtz pentru regia spectacolul România, te pup! la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
Crina Semciuc
pentru rolul Lena din spectacolul Leonce şi Lena la Teatrul de Comedie, Bucureşti.
Cea mai bună scenografie:

 

Ştefan Caragiu pentru scenografia spectacolului Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucureşti.
Adriana Grand
pentru scenografia spectacolului Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timişoara.
Iuliana Vâlsan
pentru scenografia spectacolului Herr Paul la Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ.

 


Cel mai bun actor în rol secundar:

 

József Bíró pentru rolul Cebutikin din spectacolul Trei surori la Teatrul de Nord – Secţia maghiară, Satu Mare
Vlad Ivanov
pentru rolul Doctorul din spectacolul Un duel la Teatrul Naţional Bucureşti
Gelu Niţu
pentru rolul Pavel Feodorovici Obolianinov din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti

 Cea mai bună actriţă în rol secundar:

 

 

Ana Ciontea pentru rolul Maria din spectacolul Un duel la Teatrul Naţional Bucureşti.
Catrinel Dumitrescu
pentru rolul Else din spectacolul Aniversarea  la Teatrul „Nottara”, Bucureşti.
Emilia Popescu pentru rolul Alla Vadimovna din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti.

Cel mai bun actor în rol principal:

 

Ionuţ Caras pentru rolul L. Gurevici din spectacolul Noaptea Walpurgiei sau Paşii Comandorului la Teatrul Naţional „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca.
Mihai Constantin
pentru rolul Clov din spectacolul Sfârşit de partidă la Teatrul Metropolis, Bucureşti.
George Mihăiţă pentru rolul Alexandr Tarasovici Ametistov din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti.
Cea mai bună actriţă în rol principal:

 

Virginia Mirea pentru rolul Zoia Denisovna Pelţ din spectacolul Casa Zoikăi la Teatrul de Comedie, Bucureşti.
Ofelia Popii pentru rolul Bess din spectacolul Breaking the Waves sau Viaţa binecuvântată a lui Bess la Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu.
Sanda Toma
pentru rolul Kate Keller din spectacolul Toţi fiii mei la Teatrul Naţional Bucureşti.
Cea mai bună regie:

 

Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Pyramus & Thisbe 4 you la Teatrul Odeon, Bucureşti.

Ioan Frunză pentru regia spectacolului Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timişoara.
Vlad Massaci pentru regia spectacolului Aniversarea  la Teatrul „Nottara”, Bucureşti.


Cel mai bun spectacol:

 

Aniversarea la Teatrul „Nottara”, Bucureşti.

Breaking the Waves sau Viaţa binecuvântată a lui Bess la Teatrul Naţional „Radu Stanca”, Sibiu.
Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi
la Teatrul Maghiar „Csiky Gergely”, Timişoara.

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

 

 

„Caii la fereastră” de Matei Vişniec, regia Gavriil Pinte la SRR.
„Delir în doi… în trei, în câţi vrei” de Eugène Ionesco, regia Attila Vizauer la SRR.
„Despre senzaţia de elasticitate când păşim peste cadavre” de Matei Vişniec, regia Mihai Lungeanu la SRR.