Vezi PROGRAMUL BMFF

 

VINERI, 20 IUNIE

18.30 – 19.30 Ora de Dans

19.30 – 21.00 Concert Mercury Quartet 

Vlad Maistorovici (vioară), Pau Codina Masferrer (violoncel), Antoine Françoise (pian), Harry Cameron-Penny (clarinet) 

                                          \”the Freddie Mercury project\”
                 melodii ale formatiei Queen în aranjamentele lui Vlad Maistorovici

21.00 FILM: Fantoma de la Operă de Andrew Lloyd Webber

 

 

SÂMBĂTĂ, 21 IUNIE

18.30 – 19.30 Ora de Dans

19.30 – 21.00 Concert Orchestra Naţională Radio

Dirijor: Tiberiu Soare

Solist: Răzvan Stoica (vioară)

 

C. Saint-Saens – Introducere și Rondo Capriccioso

G. Bizet/F. Waxman – Fantezia Carmen 

J. Massenet – Meditație din opera Thaïs

F. Mendelssohn – Uvertura Hebridele

G. Rossini – Uvertura la opera Bărbierul din Sevilla

W. A. Mozart – Uvertura la opera Nunta lui Figaro

C. Saint-Saens – Bacchanale din opera Samson și Dalila

A. Dvorak – Suita din trei dansuri slave

P. I. Ceaikovski – Suita din baletul Lacul lebedelor

P. I. Ceaikovski – Vals din baletul Frumoasa adormită

 

21.00 FILM: Great Opera Arias

 

 

DUMINICĂ, 22 IUNIE

19.00 – 20.00 Ora de Dans

20.00 – 21.30 VUNK, Camerata Regală şi Bucharest Jazz Orchestra

Dirijor: George Natsis

Invitat special: Monica Anghel (solistă)

21.30 FILM: Michael Bublé – Madison Square Garden

 

 

LUNI, 23 IUNIE

18.40 – 19.00 Recital Silviu Dumitrache (pian)

 

M. Ravel – Jeux d\’eau

F. Liszt – Studiul de execuție transcendentală Mazeppa

A. Marcello / J.S.Bach – Adagio în re minor

F. Chopin – Scherzo no. 3 în do minor

 

 

19.00 – 20.00 Concert Cvartet Capriccio

Andreea Tanislav (vioara I), Cristina Bâzgan (vioara II), Elena Urdea (violă), Flaminia Nastai (violoncel)

 

Amelie – J’y suis jamais allé

Kander – And All That Jazz

Two guitars

Hava nagila

M. Bublé – Perhaps

M. Bublé – Sway

R. Charles – Hit the Road Jack

M. Bublé – Haven’t Met You Yet 

Frozen – Let it Go

Mission Impossible 

Van Morrison – Moondance

He’s a Pirate

La Vita è Bella – That’s amore

Chau Paris

Por una cabeza

Coldplay – Viva la vida

Schindler’s List 

Austin Powers – Soul Bossa Nova

Bowman – 12th Street Rag

Fiddler on the Roof – If I Were a Richman

Game of Thrones – A Song of Ice and Fire

 

20.00 – 21.00 Concert Cvartet Subito

Liviu Ailincăi (vioara I), Ana Ungureanu (vioara II), Mihai Movileanu (violă), Bogdan Popa (violoncel)

 

W. A. Mozart – Divertismentul în Fa major (partea I)

P. I. Ceaikovski – Valsul florilor

J. Kander – New York, New York

M. McLean – Csardas

La Cumparsita

W. A. Mozart – Rondo Alla Turca

Johann & Josef Strauss – Pizzicato Polka

E. Di Capua – O Sole Mio

G. Bizet – Prelude To Carmen

E. Elgar – Salut D`Amour

Misty

G. Bregovic – Tango

J. Brahms – Dans ungar nr. 5

Black Eyes

A. Dvorak – Humoresca

L. Denza – Funiculi Funicula

C. Gardel – Por una cabeza

 

21.00 FILM: Otello de Gioachino Rossini

 

 

MARŢI, 24 IUNIE

19.00 – 19.30 Concert Cvartet Artmusik

Marius Bîclea (vioara I), Emil Stegar (vioara II), Dan Joițoiu (violoncel), Florin Matei (violă)

 

W. A. Mozart – Rondo Alla Turca

J. S. Bach – Arie

G. Rossini – Bărbierul din Sevilla

A. Dvorak – Humoresca

J. Strauss – Gitana Galop

J. Strauss – Dunărea albastră

J. Brahms – Dans ungar

 

19.30 – 20.00 Concert Klasikvm Ensemble

Solistă: Irina Baiant (soprană)

Gabriel Gheorghe (vioară), Cătălin Oprițoiu (flaut), Alexandru Duțulescu (violoncel), Marian Movileanu (violoncel), Alexandru Burca (pian), Dragoș Șerbănescu (contrabas)

 

W. A. Mozart – Rondo Alla Turca

G. Puccini – Aria O mio babbino caro 

G. Rossini – Coţofana hoaţă

V. Cosma- Only Love 

A. Piazzolla – Libertango

G. Grigoriu – Aria Muzica din opereta Valurile Dunării 

M. McLean – Csardas

 

 

20.00 – 21.00 Concert SonoMania

Dirijor: Ioan Lucian Beschiu

Solistă: Veronica Anușca (soprană)

Invitat special: Mihai Măniceanu (pian)

Ana Chifu (flaut), Maria Chifu (fagot), Olga Podobinski (pian), Sergiu Feier (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Bogdan Popa (violoncel), Diana Rotaru (pian), Sorin Rotaru (percuție), Raluca Stratulat (vioară), Radu Vâlcu (chitară)

 

S. Prokofiev – Marş din opera Dragostea celor trei portocale

C. Debussy – Golliwogg\’s Cakewalk

C. Saint-Saëns – Fragmente din Carnavalul Animalelor

Broaştele Ţestoase

Elefantul  

Cangurul

Fosile

L. Bernstein – Four Recipes (La bonne cuisine)

M. Măniceanu – Cadenza

F. Poulenc – Sonata pentru clarinet şi pian, partea a III-a

M. Murariu – Madrigal

D. Dediu – Iadul pe pământ

A. L. Webber – Variaţiuni

D. Rotaru – Broken Waltz, fragment din spectacolul Ani-motions

D. Dediu – Rondo a la Münchausen

S. Prokofiev – Măşti din baletul Romeo şi Julieta

D. Şostakovici – Suita de Jazz nr. 1

 

21.00 FILM: Rigoletto de Giuseppe Verdi

 

 

 

MIERCURI, 25 IUNIE

19.00 – 19.30 Concert Grup Vocal Acapella

Dirijor: George Miron

Gabriela Madinca (soprană), Daniela Caraman (soprană), Anna-Maria Maruda (soprană), Alina Opriță (mezzosoprană), Beatrice Vătavu (alto) Tudor Tănase (tenor), Andrei Vătavu (tenor), Răzvan Soilica (bariton), Daniel Dragulin (bass).

 

G. Rossini – Uvertură la William Tell

F. Schubert – Momentul muzical nr. 3

W. A. Mozart – Allegro 

W. A. Mozart – Andante

J. S. Bach – Bourree 

J. Offenbach – Barcarolle

A. Piazzolla – Libertango

M. Frangoulis și D. Foster – Gira Con Me

 

19.30 – 20.00 Recital Duo Cello Jaya

Violonceliști: Ella Bokor, Mircea Marian

 

J. B. Barrière – Sonata în Sol major 

R. Glière op. 53 – Duet nr. 1, 4 și 7

B. Bartok – Duete pentru vioară

D. Popper- Suita pentru două violoncele op. 16

Partea a II-a Allegro vivace ma non troppo și partea a III-a Schertzo, Quasi presto

F. Zehm – Polka, Ragtime, Tango, Black-Bottom

 

20.00 – 21.00 Concert Romanian Radio Brass Quintet

Solistă: Cecilia Ganovici (soprană)

Oleg Răileanu (trompetă), Ionel Lazăr (trompetă), Vlad Buzdugan (corn), Cătălin Bucerzan (trombon), Marius Hoghi (tubă)

 

S. Scheidt – Galliard Battaglia

J. J. Mouret – Rondeau

G.F. Handel – Let The Bright Seraphim

Anonim – Sonata Bankelsangerlieder

A. Vivaldi – Alleluia 

L. Maurer – Trei dansuri

I. Albeniz – Tango

B. Fraser – Două dansuri latino-americane

M. Panella – El Gato Montes

L. Pearson – Hiplips

G. Gershwin – Someone To Watch Over Me

R. Roblee – Blues For Brass

G. Gershwin – Summertime

I. Berlin – Puttin’ On the Ritz

I. Berlin – Blue Skies

B. Strayhorn – Take The A Train

D. Ellington – I’m Getting Sentimental

 

21.00 FILM: Furtuna de Thomas Adès

 

 

Joi, 26 IUNIE

19.30 – 21.00 Concert Simfonicu

Nicu Alifantis (vocal, chitară acustică, dobro, laud, ukulele, cuatro), Virgil Popescu (dirijor, aranjor, chitară bass), Răzvan Mirică (chitară, lapsteel guitar, sitar), Mihai Neniță (vioară), Impromptu Orchestra, Jazzappella (grup vocal)

21.00 FILM: Moarte la Veneția de Benjamin Britten

 

 

VINERI, 27 IUNIE

18.30 – 19.30 Ora de Dans

19.30 – 21.00 Concert Symphactory Orchestra 

Dirijor: Gabriel Bebeşelea

Solist: Zoltan Nagy (basbariton) 

 

G. Bizet – Selecțiuni din Suitele Carmen pentru orchestră

Preludiu

Aragonaise

Intermezzo

Seguidilla

Nocturna

Habanera

Les Dragons d’Alcala

Les Toreadors

G. Bizet – Votre Toast din Opera Carmen

E. Toselli – Serenadă pentru orchestră

S. Pautza – Teme din muzica de film

Herman Hupfeld – Casablanca

Nino Rota – Romeo și Julieta

Michel LeGrand – Umbrele din Cherbourg

Francis Lai – Un bărbat și o femeie

Mitch Leigh/ Dan Variu – I am Don Quijote, din musicalul Man of La Mancha

K. Jenkins : Palladio – Concerto grosso pentru orchestra de coarde

S. Pautza – Silent Movie

F. Weatherly/ Toni Nita – Oh! Danny Boy

S. Pautza – Charleston

S. Pautza – Fiesta

T. Jones/ Toni Nita – Delilah

21.00 FILM: Porgy și Bess de George Gershwin

 

 

SÂMBĂTĂ, 28 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19.30 – 21.00 Concert Filarmonica George Enescu

Dirijor: Constantin Adrian Grigore

Soliști: Teodor Ilincăi (tenor), Ema Pascu (mezzosoprană)

 

G. Enescu – Rapsodia nr. 1

P.I. Ceaikovski – Poloneza din opera Evgheni Oneghin

G. Puccini – Aria Che gelida manina din opera Boema

M. Glinka – Uvertura la opera Ruslan și Ludmila

G. Puccini – Aria Nessun dorma din opera Turandot

G. Bizet – Habanera din opera Carmen

E. de Curtis – Non ti scordar di me

A. Dvorak – Dans slav nr. 8

P. Sorozabal – No puede ser din La Tabernera del Puerto

G. Gimenez – La Boda de Luis Alonso

A. Lara – Granada

F. Sartori – Con te partiro

Rogers şi Hammerstein – Suita Sunetul muzicii

 

21.00 FILM: Concert aniversar – Buckingham Palace

 

 

DUMINICĂ, 29 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19.30 – 21.00 Concert Spirit of Vienna Orchestra

Dirijor Willy Büchler

Solişti: Julia Koci (soprană), Andreas Jankowitsch (bariton), Matei Ioachimescu (flaut)

 

J. Strauss – Uvertura la opereta Voievodul țiganilor

F. Lehàr – Aria Meine Lippen, sie küssen so heiß, din opereta Giuditta

J. Strauss – Valsul Povestiri din pădurea vieneză

J. Strauss – Aria Als Flotter Geist din opereta Voievodul țiganilor

J. Strauss – Marș persan op. 289

J. Strauss – Polca Tunete și fulgere, op. 324

P. I. Ceaikovski – Aria lui Lenski, din opera Evgheni Oneghin

F. Lehàr – Valsul Aur și Argint, op. 79

R. Sieczinski – Duet, Viena, orașul visurilor mele

J. Strauss – Polca rapidă Morișca, op. 245

J. Strauss – Polca Feuerfest, op. 269

J. Strauss – Polca rapidă Fără griji, op. 271

J. Strauss – Duet, Vals din opereta Sânge Vienez

 

21.00 FILM: Concert extraordinar Anna Netrebko