Gaviota | Pescărușul (Stagiunea Internațională de Teatru)

Când 7 - 8 martie
Unde ARCUB - Sala Mare
Distribuție Paula Fernández MBarak / Raquel Ameri
Pilar Boyle / Muriel Sago
Marcela Guerty
Clarisa Korovsky
Romina Padoan
Dramaturgie Juan Ignacio Fernández
Regie Guillermo Cacace
Asistent regie Alejandro Guerscovich
Colaboratori artistici Fotografie: Alejandra López
Producție Romina Chepe
Manager distribuție și producție Carlota Guivernau
Durata aprox. 100 minute (fără pauză)
Limba spaniolă
Supratitrare română / engleză

Spectacolul „Gaviota” se joacă în cadrul Stagiunii Internaționale de Teatru ARCUB 2026, proiect lansat în 2025, dedicat întâlnirii publicului din România cu producții semnate de creatori internaționali ai teatrului contemporan.

„Gaviota”, în regia argentinianului Guillermo Cacace, propune o adaptare liberă și contemporană a piesei „Pescărușul” de A.P. Cehov, transformată într-o experiență teatrală de proximitate, în care publicul devine parte din același spațiu intim cu interpretele.

Cinci actrițe se adună în jurul unei mese simple, încărcată cu sticle de vin și gustări, iar acest cadru aparent banal devine locul unde ies la suprafață iubiri neîmplinite, aspirații frânte și frustrări adânc ascunse. Spectacolul nu urmărește conflicte spectaculoase, ci construiește tensiuni subtile, dialoguri dense și tăceri încărcate de sens, în care emoțiile circulă direct între scenă și sală.

Într-un decor auster, cele cinci femei întruchipează întreaga lume a poveștii – artiști, mame, iubiți și copii – iar întâlnirea lor se transformă într-un spațiu al confesiunii și al confruntării cu singurătatea, chiar și atunci când apropierea pare posibilă.

Prin această montare, Cacace aduce un omagiu universului cehovian și semnează totodată prima sa participare la Wiener Festwochen | Free Republic of Vienna, unul dintre cele mai importante festivaluri europene de teatru.

Reprezentația spectacolului „Gaviota” din 7 martie va fi urmată de un Q&A, în care regizorul Eugen Jebeleanu, care a montat la rândul său Pescărușul, va intra în dialog cu echipa artistică a spectacolului, într-o conversație deschisă cu publicul.

Stagiunea Internațională de Teatru ARCUB este realizată în parteneriat cu Fundația Culturală „Camil Petrescu” și aduce la București spectacole de referință și propune un dialog direct cu direcțiile majore ale scenei teatrale actuale. 


Tema ediției 2026, CRIZĂ/CRIZE, curatoriată de Oana Borș și Ioana Anghel, explorează tensiunile prezentului printr-un limbaj scenic modern, conectat la realitatea contemporană.

Guillermo Cacace (regie)

Guillermo Cacace este un actor, regizor și profesor de teatru argentinian cu cetățenie italiană, stabilit în Buenos Aires, recunoscut pentru abordarea sa contemporană și pentru reinterpretările originale ale textelor clasice. Format la Universitatea Națională de Arte (UNA/ENAD), are studii în psihopedagogie cu specializare în psihanaliză și un doctorat în arte.

Predă la Universitatea Națională de Arte și este implicat în formarea actorilor, conducând totodată spațiul independent Apacheta Sala/Studio, unde dezvoltă proiecte alternative, cercetează și lucrează cu artiști în cadrul unor ateliere și repetiții.

Ca regizor, a semnat spectacole precum Gaviota (inspirat de Pescărușul de Cehov), Fiul meu merge doar puțin mai încet și Ante, activând și în zona performance-ului și a regiei de operă. Activitatea sa a fost prezentă în numeroase festivaluri internaționale și a fost recompensată cu premii importante, printre care Radio France International și Premio Trinidad Guevara.

Program

Gaviota | Pescărușul (Stagiunea Internațională de Teatru)

Vezi

Abonează-te la newsletter