În septembrie, sărbătorim ‘’Un secol de cinema românesc la București”.

În perioada 14 – 22 septembrie 2019, DACIN SARA – Drepturi de autor în Cinematografie și Audiovizual – Societatea Autorilor Români din Audiovizual organizează evenimentul ‘’Un secol de cinema românesc la București”.

Timp de 9 zile, 14 săli bucureștene vor găzdui proiecții în cadrul acestei sărbători a filmului românesc: Cinematecile Eforie și Union, sălile ARCUB și CREART, Sala Horia BerneaMuzeul Țăranului Român, Grădina Muzeului Literaturii Române, Sala MareTinerimea Română, Sala Mircea EliadeBiblioteca Națională etc.

Filmele selectate sunt creații reprezentative pentru șase generații de cineaști români, de la generația lui Aristide Demetriade și Grigore Brezeanu cu Independența României, continuând cu generațiile de aur ale făuritorilor de școală până la generațiile actuale ale multipremiaților la marile festivaluri internaționale. Lista proiecțiilor este completată de o serie de filme documentare de referință ante și post revoluționare și de o selecție de filme pentru copii.

Sâmbătă, 21 septembrie, de la ora 19:00 până dimineața următoare, la Muzeul Țăranului Român va avea loc „Noaptea filmului studențesc”. În paralel, în aceeași locație, va avea loc concursul cu premii „Un minut de film cu telefonul”, deschis tuturor doritorilor de a participa.

Multe alte evenimente și surprize vor fi pregătite pentru iubitorii de film în general, și de film românesc în special.

Proiect organizat cu sprijinul: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Primăria Municipiului București, Centrul Național al Cinematografiei (CNC), Institutul Cultural Român (ICR), Uniunea Cineaștilor din România (UCIN).

Evenimentul este o inițiativă originală a DACIN SARA, care și-a propus să prezinte pe plan național și internațional bogăția și diversitatea cinematografiei românești, fiind o componentă a proiectului  “Un secol de cinema românesc” ce a debutat în anul 2017 la Cinemateca Portugheză din Lisabona și s-a desfășurat pe tot parcursul anului 2018, în Spania, la Madrid, Cordoba, Almeria, Sevilla și Granada, în Olanda, la Haga, în Franța, la Nisa, în Uruguay, la Montevideo, urmând să continue și în cursul acestui an în Chile, Peru, Argentina.

Programul complet îl puteți găsi pe www.unsecoldecinema.ro  și adresa de Facebook  https://www.facebook.com/unsecoldecinema/

  • Intrarea este liberă

 

PROGRAM – TEATRUL ODEON

Sâmbătă, 14 Septembrie

Ora 19:00 – 22:30

Deschiderea festivalului „Un secol de cinema romanesc la Bucuresti” urmat de vizionarea filmelor:

Grigore Brezeanu – Independența României

Ion Popescu Gopo – Scurtă istorie

Nae Caranfil – Restul e tacere

 

PROGRAM – ARCUB SALA MARE

Duminica 15 Septembrie

Ora 20:00 – 22:00

Radu Jude  – Aferim!                                                   

 

Luni 16 Septembrie

Ora 20:00 – 22:00

Florin Serban  – Eu cand vreau sa fluier, fluier                                      

 

Marți 17 Septembrie

Ora 19:00 – 22:00

Catalin Saizescu  – Scurtcircuit                                    

urmat de MASTERCLASS   – Catalin Saizescu  

  

Joi 19 Septembrie

Ora 19:00 – 22:00

Radu Muntean  – Marti, dupa craciun                                     

urmat de MASTERCLASS  –  Radu Muntean

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 19:00 – 22:00

Cornel Porumboiu  – A fost sau n-a fost?                                 

 urmat de MASTERCLASS  – Cornel Porumboiu                                

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Geo Saizescu  – Pacala

Ora: 18:00 – 20:00   

Dan Necșulea – Tandrețea lăcustelor

Ora 20:00 – 22:00

Constantin Popescu  – Pororoca

            

 

Duminică 22 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Adrian Petringenaru  – Ciresarii                                               

 

PROGRAM – ARCUB SALA STUDIO

Duminica 15 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Marilena Rotaru – Vladimir Cosma (episod din Memoria exilului romanesc) – 50 min. (2005)

Adina Pintilie – Nu te supăra, dar …  – 48 min

Ora 20:00 – 22:00

Anca și Laurențiu DamianAtâta liniște-i în jur – 27 min. – (1999)

Cristina NichitușMB – Doamna cu Trandafiri – 63 min. (2003)

 

Luni 16 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Florin Iepan10 minute cu clasa muncitoare – 10 min. – (1995)

Sinișa DraginTristețea aurului negru – 14 min. – (1994)

Radu Muntean Lindenfeld – 8 min. – (1994)

Florin Iepan, Razvan GeorgescuNăscuți la comandă: Decrețeii – 68 min. – (2005)

Ora 20:00 – 22:00

Dumitru BudralăBlestemul ariciului – 93 min. – (2004)

 

Marți 17 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Filme studenți Hyperion

Ora 20:00 – 22:00

Nicolae Mărgineanu Părintele Arsenie Boca, omul lui Dumnezeu – 104 min. – (2011)

 

Joi 19 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Sorin llieșiuCarte – Obiect, Carte – Spirit – 17 min. (1992)

Claudiu Mitcu – Maria – 18 Min. – (2013)

Napoleon HelmisBrigada Sperietori – 5 min. ( ?)

Șerban Georgescu Varza, cartofi și alți demoni – 60 min. (2016)   

Ora 20:00 – 22:00

Cornel Mihalache Hobița, coloana și tractorul – 25 min. – (2006)

Anca DamianCrulic-drumul spre dincolo (documentar – animație) – 70 min. – (2011)

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Filme studenți Hyperion

Ora 20:00 – 22:00

Lucia Hossu-LonginUn veac fără tezaur – 89 min. – (2016)

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Alexandru SolomonRăzboi pe calea undelor – 108 min. (2007)

Ora 20:00 – 22:00

Marius Theodor BarnaLovesc, deci exist! – 90 min. – (2017)

 

Duminică 22 Septembrie

Ora 17:00

Alexandru MavrodineanuCaisă – 84 min. – (2018)

 

PROGRAM – BIBLIOTECA  NAȚIONALĂ

Duminica 15 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Iulian Mihu  – Felix si Otilia                              

 

Luni 16 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Radu Gabrea  – Dincolo de nisipuri

 

Marți 17 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Mircea Veroiu  – Adela                

 

Miercuri 18 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Mircea Muresan  – Rascoala                                          

 

Joi 19 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Andrei Blaier  – Prin cenusa imperiului                                     

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Stere Gulea  – Morometii                             

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 18:00 – 20:30

Florin Serban  – Eu cand vreau sa fluier, fluier     

 

PROGRAM – CREART

Duminica 15 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Cornel Porumboiu  – A  fost sau nu a fost ?

 

Luni 16 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Catalin Mitulescu – Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii

 

Marți 17 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Radu Muntean  – Marti, dupa craciun

 

Miercuri 18 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Tudor Giurgiu  – De ce eu?

 

Joi 19 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Catalin Saizescu  – Scurtcircuit

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Constantin Popescu  – Pororoca

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Calin Peter Netzer  – Pozitia copilului

 

PROGRAM – MUZEUL NAȚIONAL AL LITERATURII ROMÂNE

Duminica 15 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Laurentiu Damian  – Ramanerea                                   

 

Marți 17 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Ioan Carmazan  – Tapinarii                                    

 

Miercuri 18 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Nicolae Margineanu  – Stefan Luchian

 

Joi 19 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Constantin Vaeni  – Zidul                                      

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 20:30 – 22:30

Marian Crisan  – Orizont                                  

 

PROGRAM – OPERA COMICĂ PENTRU COPII

Sâmbătă 15 Septembrie

Ora 20:00 – 22:00

Elisabeta Bostan – Mama 

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 20:00 – 22:00                         

Elisabeta Bostan  – Tinerete fara batranete

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 20:00 – 22:00

Elisabeta Bostan – Veronica

 

Duminică  22 Septembrie

Ora 20:00 – 22:00

Elisabeta Bostan  – Veronica se intoarce

 

PROGRAM – CINEMA UNION

Duminică 15 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Radu Gabrea  –  Dincolo de nisipuri

Ora 20:00 – 22:00

Iar ca sentiment, un cristal  – (documentar)

Catrinel Danaiata  – Dublu                        

 

Luni 16 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Cristian Mungiu  – Occident

Ora 20:00 – 22:00

Cota zero  – (documentar)

Laurentiu Damian  – Ramanerea

 

Marți 17 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Andrei Blaier  – Prin cenusa imperiului                            

Ora 20:00 – 22:00

Linistea picturii  –  (documentar)

Cristi Puiu  – Marfa si banii

 

Miercuri 18 Septembrie

 17.30  – 19:45                            

Stere Gulea  – Morometii  

Ora 20:00 – 22:00

Sub aripa vulturului   – (documentar)

Doru Nitescu  – Carmen

 

Joi 19 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Mircea Veroiu  – Adela

Ora 20:00 – 22:00

În padurea cea stufoasa – (documentar)

Emanuel Parvu –  Meda

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 16:00 – 18:00  

Grigore Brezeanu  – Razboiul de independenta                                

17.30 – 19:45                                 

 Iulian Mihu  – Felix si Otilia  

 Ora 20:00 – 22:00                     

 Memoria trandafirului  –  (documentar)                          

 Radu Jude  – Aferim!                               

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Elisabeta Bostan  – Campioana                             

Ora 13:00 – 15:00

Elisabeta Bostan  – Amintiri din copilarie 

Ora 18:00 – 20:00

Nicolae Margineanu  – Stefan Luchian                                

Ora 20:00 – 22:00                     

Va veni o zi   –  (documentar)

Catalin Mitulescu  – Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii

 

Duminică 22 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Elisabeta Bostan  – Veronica se intoarce

Ora 13:00 – 15:00

Gheorghe Naghi  – Aventurile lui babusca   

 

PROGRAM – CINEMA  EFORIE

Duminică 15 Septembrie

17:00 – 19:00

Alexandru Tatos  – Secvente                   

19:00 – 22:00

 Doru Nitescu – Carmen                              

 urmat de  Q&A Doru Nitescu  

 

Luni 16 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Ioan Carmazan – Tapinarii         

Ora 20:00 – 22:00

Linistea Picturii  – (documentar)

Cristi Puiu  – Marfa si banii

 

Marți 17 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Memoria Trandafirului  – (documentar)

Sergiu Nicolaescu –  Mihai Viteazul  (partea I)

Ora 20:00 – 22:00

Sergiu Nicolaescu –  Mihai Viteazul   (partea a II-a)

 

Miercuri 18 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Catrinel Danaiata  – Dublu                        

Ora 20:00 – 22:00

In padurea cea stufoasa   – (documentar)

Lucian Pintilie – Reconstituirea

 

Joi 19 Septembrie

Ora 16:00 – 18:00

Grigore Brezeanu  – Razboiul de independenta

 Ora 17:00 – 19:30

Ion Popescu Gopo –  Scurta istorie                    

Nae Caranfil –  Restul e tacere                            

Ora 20:00 – 22:00

Mircea Muresan – Rascoala      

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Dan Pita  – Hotel de lux   

Ora 20:00 – 22:00

Sub aripa vulturului –  (documentar)                                   

Napoleon Helmis –  Nunta in basarabia 

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Gheorghe Naghi  – Aventurile lui babusca   

Ora 13:00 – 15:00

Elisabeta Bostan  – Tinerete fara batranete

Ora 18:00 – 20:00

Emanuel Parvu – Meda  

Ora 20:00 – 22:00

Cristian Mungiu  – Occident

  

Duminică 22 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Elisabeta Bostan  – Amintiri din copilarie 

Ora 13:00 – 15:00

Geo Saizescu  – Pacala                                

                         

PROGRAM – MUZEUL TĂRANULUI  ROMÂN

Luni 16 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Selectie   7  documentare  (98 min.)

Ora 20:00 – 22:00

Alexandru Solomon  –  Kapitalism, reteta noastra secreta

 

Marți 17 Septembrie

ora 17:00  – 20:00                           

Lucian Pintilie  – Lansare de carte si proiectie  – Reconstituirea

Ora 20:00 – 22:00

Iar ca sentiment, un cristal  – (documentar)

Tudor Giurgiu  – De ce eu?

 

Miercuri 18 Septembrie

Ora 19:00 – 22:00

Marian Crisan  – Orizont

MASTERCLASS  –   Marian Crisan  

 

Joi 19 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Alexandru Tatos  – Secvente                   

Ora 20:00 – 22:00

 Va veni o zi   – (documentar)                   

 Dan Pita  – Hotel de lux                        

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 18:00 – 20:00

Constantin Vaeni  – Zidul

Ora 20:00 – 22:00

Cota zero   – (documentar)                             

Calin Peter Netzer  – Pozitia copilului

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Elizabeta Bostan  – Mama

Ora 13:00 – 15:00

Adrian Petringenaru  –  Ciresarii

Ora 15:00 – 17:00

Mircea Veroiu  – Adela

Ora 17:00 – 19:00

Napolein Helmis  – Nunta in Basarabia

Ora 19:00 – 02:00

NOAPTEA FILMULUI STUDENTESC SI CONCURS CU PREMII

 

Duminică 22 Septembrie

Ora 11:00 – 13:00

Elisabeta Bostan – Veronica

Ora 13:00 – 15:00

Elisabeta Bostan – Campioana

Ora 16:00 – 18:00

Corneliu Porumboiu  –  A fost sau n-a fost?

Ora 19:00 – 22:00

Gala de inchidere   Serban Marinescu –   Cel mai iubit dintre pamanteni

 

PROGRAM – TINERIMEA  ROMÂNĂ

Duminica 15 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Anca Mitran50 de ani de Arhivă – 10 min. (19 min?) (2007)

Paul CălinescuȚara Moților – 10 min. (1939)

Ion Bostan Pe urmele unui film dispărut – 10 min. – (1968)

Mircea Săucan Casa de pe strada noastră – 24 min. (1957)

Ion Bostan Uciderea pruncilor – 10 min. (1959)

 

Ora 20:30 – 22:00

Titus Mesaroș – 4000 trepte spre cer – 10 min. (1963)

Alexandru Boiangiu – Casa noastră ca o floare – 20 min. (1963)

Titus Mesaroș – Stuf – 11 min. (1966)

Mirel Ilieșu Cântecele Renașterii – 20 min. (1969)

 

Luni 16 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Ion BostanSub aripa vulturului – 18 min. (1964)

Slavomir Popovici Romanțe aspre – 15 min. (1965)

Paula Popescu-DoreanuGăteala capului – 10 min. (1967)

Titus MesaroșÎn pădurea cea stufoasă – 10 min. (1973)

Moscu Iancu Eternul feminin – 10 min. (1969)

 

Ora 20:30 – 22:00

Slavomir Popovici- Letopisețul lui Hrib – 14 min. (1974)

Alexandru BoiangiuNoaptea bărbaților – 10 min. (1972)

Jean PetroviciPorumbeii și fanfara – 13 min. (1973)

Mirel IlieșuÎn marea trecere  – 14 min. (1971)

Ada PistinerȘi… – 9 min. (1978)

 

Marți 17 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Sergiu Nicolaescu Memoria Trandafirului -10 min. (1964)

Iosif Demian, Dinu Tănase, Stere Gulea, Roxana Pană, Youssouf Aidabi, Petre Bokor, Andrei Cătălin Băleanu, Dan Naum, Teodor Mitache, Bogdan Cavadia, Dan Pița, Mircea Veroiu, Felicia Pătrașcu, Nicolae MărgineanuApa ca un bivol negru – 59 min. (1970)

  

Ora 20:30 – 22:00

Dona BartaEfemeride (Efemere) – 11 min. (1968)

Paula Popescu-DoreanuArta ouălor încondeiate – 10 min. (1981)

Mircea PopescuSensibilitatea plantelor – 10 (?) min. (1983)

Ioan Cărmăzan Corul din Finteus – 11 min. – (1986)

Ion BostanCând înfloresc nuferii – 13 min. (1985)

Nicolae CabelCaii de dimineață – 10 min. (1986)

 

Miercuri 18 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Ovidiu Bose PaștinaAtelier cu călăuză – 14 min. – (1985)

Nina BeharMâinile pictorului – 10 (?) min. (1967)

Mirel Ilieșu Liniștea picturii – 10 min (?) min. (1981)

Nicolae CabelSentimentul unu (Sever Frențiu) – 10 min. (1986)

Ovidiu Bose PaștinăEu trebuia sa joc Hamlet – 18 min. – (1988)

 

Ora 20:30 – 22:00

Laurențiu Damian Maria Tănase (atenție, doua vers. 10 min. si) 45 min. – (1986)

 

Joi 19 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Constantin VaeniApoi s-a născut orașul – 18 min. (1972)

Paula si Doru Segall Pentru strănepoți, încă ceva despre București – 14 min. (1980)

Felicia CernăianuPe Valea Frumoasei – 18 min. (1981)

Moscu CopelPe malul Ozanei – 13 min. – (1984)

 

 Ora 20:30 – 22:00

Tereza BartaEu, daca aș fi o zână… – 10 min.  (1980)

Șerban ComănescuÎntoarcerea la viață – 10 min. – (1980)

Sabina Pop – 18 Ani. Stop-cadru – 10 min. – (1986)

Ioana HolbanDacă n-ar fi dragoste – 9 min. – (1983)

Adrian SârbuAflați despre mine … – 17 min. – (1982)

Ion VisuBătrânii – 10 min. (1981)

 

Vineri 20 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Moscu CopelSeraliștii – 13 min. (1982)

Ada PistinerAritmetica realistă la Seini – 10 (?) min. (1981)

Sabina PopIoane, cum e la construcții? – 13 min. – (1983)

Felicia CernăianuMaria lu’ Pascu – 13 min. (1984)

Laurențiu DamianPe unde am fost și am colindat – 16 min. – (1982)

 

Ora 20:30 – 22:00

Moscu CopelCăutătorii de aur – 14 min. – (1983)

Ovidiu Bose Paștina – Iar ca sentiment un cristal – 11 min. – (1986)

Laurențiu DamianCota zero (atenție, sunt două versiuni 10 min. si) 14 min. – (1987)

Sabina Pop – Panc22 min. – (1990)

 

Sâmbătă 21 Septembrie

Ora 19:00 – 20:30

Cornel Mihalache, Cătălina Fernoagă De Crăciun ne-am luat rația de libertate – 19 min. – (1990)                                                                                                                                      – – – Sorin IlieșiuEmil Cioran-Petre Țuțea – 25 min. – (1991)

Cornel MihalacheÎntristări – 16 min. – (1991)

 

Ora 20:30 – 22:00

Mirel Ilieșu și Colectivul Sahia – Noi la cinci ani (BONUS) – 13 min. (1955)

Tereza Barta Acești oameni îndârjiți și mașinile lor complicate -14 min. – (1987)

Paula si Doru SegallAbsolvenții – 10 min. – (1986)

Titus Mesaroș – Craiova văzută din car – 10 min. (1974)

Ovidiu Bose Paștină Mai mulți vinovați și o victimă – 12 min. (1983)                                                    

Ada Pistiner – Protectia cui? – 12 min. (1992)

Moscu Copel Va veni o zi – 12 min. – (1990)       

 

Duminică 22 Septembrie

Ora 17:00 – 18:30

David Reu Grădini suspendate și himere – Alin Gheorghiu – 18 min. (1982) – CNC

Geo Saizescu, Alexandra Movileanu Sărbătorile albului (Viorel Mărginean) – 18 min. (1988)

Francisc Mraz – Duhul lazilor trup – 30 min. – (2013) – VideoArt

Nicolae MărgineanuEnescu, la răspântie de vremi – 52 min. – (1995)