FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU B- FIT – Ediţia 1

În spiritul reliefării identităţii culturale a Bucureştiului şi al integrării sale în circuitul capitalelor culturale europene, Primăria Municipiului Bucureşti prin Centrul de Proiecte Culturale ArCuB lansează cea de-a doua ediţie a festivalului PRIMĂVARA CULTURALĂ BUCUREŞTEANĂ 2007, în lunile aprilie – mai 2007. În acest interval de timp vor avea loc în Capitală manifestări culturale de o mare diversitate, multe dintre ele cu amploare internaţională de mare ţinută, printre care se numără şi Festivalurile Internaţionale de Jazz, de Film şi de Teatru.

Cel mai amplu eveniment preconizat, FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU B- FIT, va avea loc în perioada 20 aprilie – 20 mai şi va aduce în Bucureşti 15  teatre din străinătate (Letonia, Marea Britanie, Lituania, Italia, Franţa, Bulgaria, Israel şi Statele Unite ale Americii) dar şi româneşti (Craiova şi Sibiu), cu cele mai valoroase montări ale momentului. Fiecare spectacol, va avea mai multe reprezentaţii.

 

Festivalul  este structurat pe două secţiuni:

       Secţiunea PRINCIPALĂ – în care sunt invitate trupe de teatru subvenţionate de stat, cu spectacole de anvergura;

       Secţiunea TEATRU INDEPENDENT – cu participarea unor companii mici, ale căror spectacole se desfăşoară în spaţii mai restrânse, dar care utilizează mijloace foarte diverse de exprimare artistică, de la commedia del’arte la teatrul de avangardă.

 

Spectacolele vor avea loc pe scenele teatrelor partenere: Teatrul BULANDRA, Teatrul METROPOLIS şi TEATRUL NAŢIONAL BUCUREŞTI.

 

 Festivalul găzduieşte turneul Teatrului Naţional HABIMA la Bucureşti, organizat de Teatrul BULANDRA, în cadrul schimburilor cu Uniunea Teatrelor din Europa. Vor fi jucate două spectacole: Război de Lars Noren în regia lui Ilan Ronen şi Oskar şi mătuşa Rose de Eric-Emmanuel Schmitt în regia lui Itzik Weingarten.

 

Program: 

MAIN SECTION 

The New Riga Theatre, Riga (Latvia)

Long Life

directed by Alvis Hermanis

Friday, 20 April, Saturday, 21 April

 

Oskaras Korsunovas Theatre, Vilnius (Lithuania)

Road to Damascus

by August Strindberg

directed by Oskaras Korsunovas, winner of „Europe” Prize for Theatre

Thursday, 26 April, Friday 27 April

 

Open Secret Theatre Company, London (United Kingdom)

Hedda Gabler & The Man of the Future is Dead

by H. Ibsen                 by John Elsom

directed by Christian Winkler

Saturday 5 May, Sunday 6 May

 

National Theatre „Marin Sorescu”, Craiova (Romania)

Medea

by Euripides

directed by Yannis Paraskevopoulos

Saturday 5 May, Sunday 6 May

 

National Theatre „Radu Stanca”, Sibiu (Romania)

The Seagull

by A.P. Chekhov

directed by Andrei Şerban

Monday 7 May, Tuesday 8 May

 

FRINGE SECTION 

Modus Operandi Theatre, London (United Kingdom)

An Asylum On Every Corner

a musical by James Michalos

Sunday, 22 April, Monday, 23 April, Tuesday, 24 April

 

Compagnie Présences, Carcassonne (France)

TOI et MOI

by Paul Geraldy

directed by François Barbin

Friday 27 April, Saturday, 28 April, Sunday, 29 April

 

Inspector Sands and Stamping Ground Theatre, London (United Kingdom)

Hysteria

inspired by the poem of the same name of T.S. Eliot

directed by the cast and production team

Wednesday, 2 May, Thursday, 3 May, Friday, 4 May

 

Wonderland Theatre & Weaver Hughes Ensemble, London (United Kingdom)

It’s a girl!

by John Burrows

directed by the cast and production team

Friday, 4 May, Saturday, 5 May, Sunday, 6 May

 

Associazione Culturale Pantakin da Venezia (Italy)

Arlecchino Dongiovanni

directed by Roberto Cuppone & Michele Modesto Casarin

Tuesday, 8 May, Wednesday, 9 May

Workshop – Thursday, 10 May

 

Metropolis Theatre Bucharest (Romania)

Playing the Victim

by Presniakof Brothers

directed by Felix Alexa

Thursday, 10 May, Friday, 11 May, Saturday 12 May

 

Monday Theatre from Green Hours, ArCuB, Metropolis Theatre Bucharest (Romania)

Bucharest Calling

by Peca Stefan

directed by Ana Margineanu

Sunday, 13 May, Monday, 14 May

 

Split Knuckle Theatre (Argentina, England, Greece, USA)

The Pearl

by John Steinbeck

directed by the founding members

Tuesday, 15 May, Wednesday, 16 May, Thursday, 17 May

Workshop – Friday, 18 May

 

The Company Les Pilleurs d’épaves & Madame Suzie Productions, Nantes (France)

4.50

Performance pluri-disciplined and undisciplined

Collective creation 

Friday, 18 May, Saturday, 19 May, Sunday, 20 May