PROGRAM FESTIVALUL BUCUREȘTII LUI CARAGIALE // REZERVĂRI ONLINE

REZERVA BILETE ONLINE

 

Descarcă AICI varianta PDF a Broșurii Festivalului

DESCARCA PROGRAM

 

ȊNCEPE FESTIVALUL „BUCUREŞTII LUI CARAGIALE”:  10 WEEKEND-URI CU PESTE 30 DE SPECTACOLE  DE TEATRU ÎN PARCUL CIŞMIGIU

 

Primăria Capitalei prin ARCUB organizează, în perioada 18 iulie – 20 septembrie, Festivalul „Bucureştii lui Caragiale” pe scena amenajată în Parcul Cişmigiu. După o lungă perioadă de cultură online, cea de-a opta ediţie a festivalului „Bucureştii lui Caragiale” oferă bucureştenilor două luni de teatru în aer liber cu peste 30 de spectacole din repertoriul a 20 de teatre din Capitală.

Calendarul ediţiei „Bucureştii lui Caragiale” din acest an cuprinde spectacole de matineu şi spectacole de seară. Matineele sunt dedicate în general copiilor şi sunt programate în fiecare duminică şi în unele sâmbete, de la ora 10.00. Cei mici sunt invitaţi să evadeze în lumea poveştilor cu fabule şi basme celebre reinventate în spectacole de balet, spectacole de păpuşi şi pantomimă, concerte educative, spectacole de teatru interactiv şi de magie.

Serile de weekend sunt rezervate comediilor spumoase după texte clasice sau de actualitate, cu intrigi poliţiste, adaptări după commedia dell’arte sau spectacolelor cu aer vintage, spectacolelor-concert, de dans contemporan, cu elemente de video mapping, muzică live şi coregrafii spectaculoase.

 

Weekend-ul 18-19 iulie – Bucureştii lui Caragiale #8

Primul weekend al festivalului „Bucureştii lui Caragiale” (18-19 iulie) debutează cu două spectacole premiate şi cu o producţie dedicată celor mici.

Câştigător al unui premiu UNITER, spectacolul „Familia Tót” este  programat sâmbătă, 18 iulie, de la ora 20.00. Produs de Centrul Cultural Lumina, după un text al autorului maghiar István Örkeny, în regia lui Victor Ioan Frunză și scenografia Adrianei Grand, spectacolul „Familia Tót” este „o foarte frumoasă, foarte comică și foarte crudă poveste despre dezumanizare sau, pe românește, despre cum să faci din om neom” (Adrian Nicolae). Din distribuţia spectacolului de deschidere a festivalului, fac parte actorii Adrian Nicolae, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Alexandru Ion, Carol Ionescu şi, nu în ultimul rând, George Costin care a primit, în cadrul Galei Premiilor UNITER 2013, Premiul Cel mai bun actor în rol principal pentru rolul din acest spectacol.

Duminică, 19 iulie, cei mici sunt aşteptaţi la matineul „Capra cu trei iezi”, de la ora 10.00. Povestea lui Ion Creangă prinde viaţă în montarea Teatrului de AnimațieŢăndărică, un spectacol în care păpuşile sunt mânuite cu măiestrie, actorii (Ioana Chelaru Popovici/Alina Petrescu, Liliana Gavrilescu/Dora Ortelecan Dumitrescu,  Roxana Vișan, George Simian, Florin Mititelu) stârnesc senzaţie în rândul celor mici, iar decorul, linia melodică şi costumele stârnesc melancolii în rândul celor mari.

Weekend-ul de festival 18-19 iulie se încheie cu unul dintre cele mai premiate spectacole ale teatrului independent. O comedie în cheia clasicelor ‘film noir’ americane, „Bullets over Lipscani” este o adaptare după „Bullets over Broadway” a lui Woody Allen şi face parte din repertoriul Teatrului Godot. Interpretat de actorii Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc, spectacolul cu cel mai mare succes la public al tânărului regizor Eugen Gyemant, „Bullets over Lipscani” se joacă la „Bucureştii lui Caragiale” #8 duminică, 19 iulie, de la ora 20.00.

Desfășurarea evenimentului, în perioada 18 iulie – 20 septembrie, implică respectarea tuturor măsurilor de siguranță pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 aşa cum au fost aprobate prin ORDINUL nr. 2.941/1.120/2020, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 531 din 19 iunie 2020.

 

REZERVĂRI

Accesul la spectacole este gratuit și se face pe bază de rezervare online pe www.arcub.ro și www.entertix.ro. Programul Festivalului Bucureștii lui Caragiale – ediția a VIII-a este disponibil pe www.arcub.ro.

Rezervările sunt disponibile în grupuri de 2 sau 3 locuri. Locurile pot fi rezervate cu două săptămâni înainte de fiecare spectacol.

Spațiul dedicat Festivalului este împărţit în două zone de vizionare a spectacolelor: 

  • SCENĂ: în zona scenei sunt amplasate 225 de locuri;
  • ECRAN: în faţa unui ecran de mari dimensiuni sunt amplasate 120 de locuri ce permit spectatorilor să urmărească transmisia live a spectacolului de la scenă. 

Cele două spații sunt delimitate de garduri. Trecerea dintr-un spațiu în celălalt nu este permisă.

 

Despre Bucureştii lui Caragiale

Festivalul „Bucureștii lui Caragiale” a fost inițiat în anul 2012, cu ocazia celebrării a 100 de ani de la moartea celebrului dramaturg. Festivalul a fost inspirat de manifestarea „D-ale Bucureştilor, carnaval la 1900” din Capitală, care a recreat atmosfera Micului Paris începând cu anul 1993 şi, ulterior, după o pauză de câţiva ani, în 2008, la Curtea Veche a Palatului Voievodal. Creat pentru a aduce opera caragialiană cât mai aproape de publicul bucureștean, festivalul în forma actuală, „Bucureştii lui Caragiale”, s-a desfăşurat, pe rând, în Centrul Istoric al Capitalei, în Parcul Izvor şi, începând din anul 2017, este găzduit de cea mai veche grădină a Capitalei, Parcul Cişmigiu. În contextul actual, festivalul „Bucureştii lui Caragiale” are scopul de a asigura continuitatea operatorilor culturali şi de a încuraja consumul cultural la nivel local.

 

 

Program BUCUREȘTII LUI CARAGIALE 2020

18 iulie – 20 septembrie 2020

Parcul Cișmigiu

 

SÂMBĂTĂ, 18 IULIE

20:00

FAMILIA TÓT

Centrul Cultural Lumina

Textul: István Örkeny 

Traducerea: Adriana Grand

Regia: Victor Ioan Frunză

Cu: George Costin, Adrian Nicolae, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Alexandru Ion, Carol Ionescu

Decorul și costumele – Adriana Grand

Direcția de scenă – Victor Ioan Frunză

Durată spectacol: 2h 45’ (cu pauză)

Recomandare vârstă: 16+

 

DUMINICĂ, 19 IULIE

10:00

CAPRA CU TREI IEZI

Teatrul de Animație Țăndărică

După: Ion Creangă

Adaptarea: Cristian Pepino

Regia: Gabriel Apostol

Cu: Liliana Gavrilescu, George Simian, Florin Mititelu, Roxana Vișan, Ioana Chelaru

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Foto: Andrei Roșianu

Durată spectacol: 55’

Recomandare vârstă: 3+

 

20:00

BULLETS OVER LIPSCANI

Spectacolul a fost reprogramat și va avea loc pe 29 august, de la ora 21:30. 

Rezevările efectuate prin intermediul platformei online Entertix.ro își păstrează valabilitatea. 

Teatrul Godot

După: Woody Allen

Regia şi adaptarea: Eugen Gyemant

Cu: Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc

Scenografia: Iza Tărțan

Durată spectacol: 1h

Recomandare vârstă: 12+

 

SÂMBĂTĂ, 25 IULIE

10:00

O NOAPTE FURTUNOASĂ

Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale”

Textul: Ion Luca Caragiale

Regia: Teodora Florea

Asistent regie: Marius Gîlea

Cu: Alexandra Sârbei, Azaleea Necula, Gabriel Hrițcu, Aurelian Culea, Dima Țui, Andrei Barbu, Alexandru Horghidan.

Scenografie: Andreea Boiangiu

Costume: Ştefania Chircuş

Durată spectacol: 1h 15’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 8+

 

20:00

ARTĂ

Teatrul Bulandra

Textul: Yasmina Reza

Traducerea: Violeta Popa

Regia şi adaptarea: Cristi Juncu

Cu: Vlad Zamfirescu, Şerban Pavlu, Gheorghe Ifrim

Scenografia: Cosmin Ardeleanu

Durată spectacol: 1h 40’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 14+

 

DUMINICĂ, 26 IULIE

10:00

MOTANUL ÎNCĂLȚAT

Teatrul de AnimațieȚăndărică

Textul: Charles Perrault

Adaptarea: Cristian Pepino

Regia, scenografia şi ilustraţia muzicală: Cristian Pepino

Cu: Gabriel Apostol, Cristina Țane, Eugenia Barbu, Mihai Dumitrescu, Mona Toncu

Costumele: Cristina Pepino

Durată spectacol: 55’

Recomandare vârstă: 3+

 

19:00

BOEING, BOEING

Teatrul Elisabeta

Textul: Marc Camoletti

Traducerea şi adaptarea: Irina Margareta Nistor

Regia: Şerban Puiu

Cu: Andreas Petrescu, Marius Gîlea, Anca Sigartău, Anca Dinicu, Alexandra Velniciuc, Tania Popa, Iulian Bălan

Scenografie: Irina Chirilă

Light & sound design: Tom Brânduş

Durată spectacol: 3h (fără pauză)

Recomandare vârstă: 10+

 

SÂMBĂTĂ, 1 AUGUST

10:00

MAGITOT SUNT EU

Teatrul Dramaturgilor Români

Regia: Bogdan Vladu

Cu: Marius Drăguş

Foto credit: Ciprian Vidroiu

Durată spectacol: 1h

Recomandare vârstă: 6+

 

20:00

OGLINDA NEAGRĂ

Teatrul Nottara

Spectacol – concert, după schițele lui I.L Caragiale

Cu: Cristina Juncu, Crenguța Hariton, Mihaela Subțirică, Vlad Bălan, Rareș Andrici

Durată spectacol: 50’

Recomandare vârstă: AG (Audiență generală)

 

DUMINICĂ, 2 AUGUST

10:00

SCUFIȚA ROȘIE

Opera Comică Pentru Copii

spectacol-balet după basmul Fraților Grimm

Texte: Emil Pantelimon

Regia, coregrafia şi colajul muzical: Andreea Soare

Costume: Raluca Popa

Cu: Sabina Chirilă, Diana Năstase, Mihaela Anica, Mihai Pricope, Robert Ștefu, Andy Ardeleanu, Andreea Mirea, Dragoș Andruță, Marius Dură, Ștefan Tănase

Voce: Valentino Tiron

Scenografia: Vladimir Turturică

Asistent coregrafie: Sabina Chirilă

Durată spectacol: 1h

Recomandare vârstă: 3+

 

20:00

CACEALMAUA

Teatrelli

Textul: Rodica Popescu Bitănescu

Regia: Rodica Popescu Bitănescu

Cu: Rodica Popescu Bitănescu, Siviu Biriș, Folosea Fulvia Mădălina, Tomi Cristin Liviu, Alina Tomi

Scenografie: Vladimir Turturică

Durată spectacol: 1h 30’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: AG (Audiență generală)

 

SÂMBĂTĂ, 8 AUGUST

20:00

DE LA CARAGIALE LA ȘALOM ALEHEM

Teatrul Evreiesc de Stat

Textul: Ion Luca Caragiale & Șalom Alehem

Dramatizarea: Edith Negulici

Regia: Colectivă

Cu: Neculai Predica, Mircea Drîmbăreanu, Viorica Bantaș, Alina Tomi, Andrei Miercure, Arabela Neazi, Veaceslav Grosu, Maia Morgenstern, Cristina Cîrcei, Dorina Păunescu, Darius Daradici, Mirela Nicolau, Mihai Ciucă, Nicolae Călugărița, Nicolae Botezatu.

Cu participarea TES ORCHESTRA: Bogdan Lifșin – clape, acordeon, Rodica Gancea, Feras Sarmini – vioară, Sergiu Marin – violoncel, Mihai Pintenaru – clarinet, Radu Gheorghe – percuţie

Scenografia: Adina Mastalier

Ilustraţia muzicală: Florea Cîrstea

Durată spectacol: 1h 30’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 10+

 

DUMINICĂ, 9 AUGUST

10:00

PETRICĂ ȘI LUPUL

Opera Comică Pentru Copii

Basm simfonic de Serghei Prokofiev

Regia: Colectivă  

Cu: Eugen Ionescu – vioară, Cosmin Vasilache – corn, Petra Hriban – flaut, Cristina Cincan – oboi, Bogdan Mavroean – clarinet, Vlad Dănilă – fagot, Paul Luculescu – percuţie 

Povestitor: Daniel Pascariu 

Invitat special: Mariana Pachis (desen în nisip)

Durată spectacol: 45’

Recomandare vârstă: 7+

 

20:00

STAND-UP LECHAIM!

Teatrul Evreiesc de Stat

Spectacol concert cu umor şi muzică klemzer

Regia: Maia Morgenstern

Cu: Maia Morgenstern, Mihai Ciucă, Dorina Păunescu, Mirela Nicolau, Andrei Miercure

Cu participarea TES ORCHESTRA: Bogdan Lifșin – clape, acordeon, Rodica Gancea, Feras Sarmini – vioară, Sergiu Marin – violoncel, Mihai Pintenaru – clarinet 

Durată spectacol: 1h 30’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 10+

 

SÂMBĂTĂ, 15 AUGUST

20:00

PRAF DE STELE

Teatrul Nottara

Textul: Norm Foster

Traducerea: Claudia Motea

Adaptarea: Irina Velcescu

Regia şi ilustraţia muzicală: Lucian Sabados

Cu: Alexandru Jitea, Luminiţa Erga, Diana Roman, Ada Navrot

Figuraţie: Raluca Tiţa, Daniel Cioflan

Scenografia: Vladimir Turturică

Coregrafia: Ioana Marchidan

Asistență scenografie: Răzvan Plăiașu

Videoproiecția: Ciprian Duică

Durată spectacol: 1h 50’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: AG (Audiență generală)

 

DUMINICĂ, 16 AUGUST

10:00

VULPEA ȘI CORBUL

Teatrul Coquette

După: La Fontaine

Scenariul şi regia: Ruxandra Bălaşu

Cu: Ruxandra Bălașu, Celina Nițu și Ingrid Bonța

Costumele: Ruxandra Bălaşu

Durată spectacol: 1h

Recomandare vârstă: 3-12 ani

 

20:00

TOTUL DESPRE FEMEI

Teatrul Arte dell’Anima

Textul: Miro Gavran

Regia: Felix Crainicu

Cu: Corina Dănilă, Adriana Irimescu și Crina Linţă  

Scenografie: Ioana Colceag

Light design: Alexandru Bibere

Durată spectacol: 1h 20’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 14+

 

SÂMBĂTĂ, 22 AUGUST

10:00

VRĂJITORUL DIN OZ

Teatrul Ion Creangă

După: L. Frank Baum

Regia şi adaptarea: Phil Willmott

Cu: Andreea Mera, Carmen Palcu, Marius Nănău, Ciprian Niculae, Andreea Gaica, Eduard Petru Jighirgiu, Cosmin Seleși, Voicu Hetel, Valeria Stoian, Nicoleta Rusu, Andra Mirescu

Scenografia: Ioana Colceag

Coregrafia: Florin Fieroiu

Compoziția muzicală și versurile: Andrei Petre Tatu și Alla Alexa Stoenescu

Coloana sonoră: Andrei Petre Tatu

Light design: Sorin Vintilă

Durată spectacol: 1h 20’

Recomandare vârstă: 5+

 

20:00

APA VIE

Teatrul Mic

Spectacol de teatru-dans contemporan

După: Fraţii Grimm

Textul: Daniel Chirilă 

Regia şi coregrafia: Ştefan Lupu

Cu: Gabi Costin, Rareș Florin Stoica, Cezar Grumăzescu, Marian Olteanu, Ana Bianca Popescu, Alina Petrică, Alina Rotaru, Oana Pușcatu, Silvana Mihai, Andrei Brădean

Compoziție muzicală: Mihai Dobre

Light design/video mapping: Eranio Petruska 

Durată spectacol: 1h 30’

Recomandare vârstă: 12+

 

DUMINICĂ, 23 AUGUST

10:00

JACK ȘI VREJUL DE FASOLE

Teatrul Ion Creangă

După povestea omonimă de Joseph Jacobs 

Scenariul şi adaptarea: Octavian Jighirgiu și Andreea Darie

Regia: Octavian Jighirgiu

Cu: Ciprian Niculae, Vera Linguraru, Eduard Petru Jighirgiu, Daniel Tudorică, Nicoleta Rusu, Oana Bănuță, Cristian Boeriu, Cezar Vlad Popescu, Valeria Stoian, Andreea Gaica, Eliza Teofănescu, Ilinca Atanasiu, Dan Clucinschi, Iuliana Costiniu, Claudian Șiman

Coregrafia: Victoria Bucun

Muzica: Eduard Petru Jighirgiu

Decorul: Andrei Răduț

Costumele: Roxana Răduț

Video: Radu Nechit

Light design: Adrian Buliga

Durată spectacol: 1h 20’

Recomandare vârstă: 5+

 

19:00

LAS’ CĂ ȘTIM NOI!

Teatrul Elisabeta

Textul: Derek Benfield

Traducerea şi adaptarea: Irina Margareta Nistor

Regia: Şerban Puiu

Cu: Bebe Cotimanis, Mirela Stoian, Carmen Tănase, Ștefan Velniciuc, Vlad Ianuș, Anca Dinicu, Raluca Ghervan, Teodora Daiana Păcurar, Valeria Stoian, Alexandru Prica, Daniel Nuță

Scenografia: Iuliana Gherghescu

Durată spectacol: 3h (fără pauză)

Recomandare vârstă: 10+

 

SÂMBĂTĂ, 29 AUGUST

10:00

STAȚIA 13

Casa Caragiale

După schițe, piese și poezii de I.L. Caragiale

Adaptare: Silvia Dumitrache

Regia: Alexandru P. Rusu

Cu: Dan Apavaloaie, Ana Maria Bercu, Remus Stănescu, Valentina Visarion Mingopol

Scenografia și video design: Ileana Zirra

Sound design: Starlake

Grafică: Mădălina Sinoae 

Durată spectacol: 1h 30’

Restricţii de vârstă: AG (Audiență generală)

 

19:30

OGLINDA NEAGRĂ

Teatrul Nottara

Spectacol-concert după schițele lui I.L. Caragiale

Cu: Cristina Juncu, Crenguța Hariton, Mihaela Subțirică, Vlad Bălan, Rareș Andrici

Durată spectacol: 50’

Recomandare vârstă: AG (Audiență generală)

 

21:30

BULLETS OVER LIPSCANI

Spectacol reprogramat din data de 19 iulie.

Rezevările efectuate prin intermediul platformei online Entertix.ro își păstrează valabilitatea. 

Teatrul Godot

După: Woody Allen

Regia şi adaptarea: Eugen Gyemant

Cu: Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc

Scenografia: Iza Tărțan

Durată spectacol: 1h

Recomandare vârstă: 12+

 

DUMINICĂ, 30 AUGUST

10:00

PUNGUȚA CU DOI BANI

Teatrul Ion Creangă

După: Ion Creangă 

Regia şi scenariul: Gabriela Dumitru

Cu: Ciprian Niculae, Voicu Hetel, Marius Nănău, Oana Bănuţă, Liliana Donici

Decorul: Diana Moțea

Costumele: Ioana Colceag

Coloana sonoră: Andrei Petre Tatu

Durată spectacol: 45’

Recomandare vârstă: 3-6 ani

 

20:00

DEZBRACĂ-TE, VREAU SĂ-ȚI VORBESC!

Teatrul Elisabeta

Textul: Marc Camoletti

Regia: Şerban Puiu

Cu: Andreas Petrescu, Marius Gîlea, Maria Buză, Alexandra Velniciuc, Irina Noapteș, Marcelo Cobzariu

Scenografia: Ion Molete

Costume: Tania Popa

Durată spectacol: 1h 45’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 10+

 

SÂMBĂTĂ, 5 SEPTEMBRIE

10:00

CEI TREI PURCELUȘI

Teatrul Excelsior

Textul: James Orchard Halliwell-Phillips

Regia: Stelian Milu

Cu: Tudor Pârvu, Mihaela Coveşeanu, Silvana Ionescu, Ciprian Cojenel, Stelian Milu

Scenografia: Stelian Milu

Coregrafia: Florin Mariş

Muzica: Ciprian Cojenel

Durată spectacol: 1h 10’

Restricţii de vârstă: 3+

 

20:00

LUCRURI PE CARE LE ȘTIU CA FIIND ADEVĂRATE

Teatrul Arte dell’Anima

Textul: Andrew Bovell

Regia: Şerban Puiu

Cu: Vlad Linţă, Raluca Ghervan, Dorin Enache, Irina Noapteş, Patricia Cordoş, Claudian Şiman 

Scenografia: Flavia Stroe

Sunet şi lumini: Claudia Ene 

Durată spectacol: 1h 30’ 

Recomandare vârstă: AG (Audiență generală)

 

DUMINICĂ, 6 SEPTEMBRIE

10:00

LAMPIO ȘI GRĂUNTELE DE LUMINĂ

Teatrul Stela Popescu

Autor/Traducere: Victoria Pătraşcu

Regia: Tony Adam

Cu: Alexandru Ivănoiu, Ștefania Dumitru, Tudor Cucu Dumitrescu, Irina Cărămizaru, Andrei Dogaru, Alexandru Obretin, Cosmin Vasile, Cristina Marin Neagu, Silvia Maurițiu, Alexandra Dogaru, Lisa Schieb

Scenografia: Cristian Marin

Coregrafia: Ioana Macarie

Durată spectacol: 1h (fără pauză)

Recomandare vârstă: 4+

 

20:00

FEMEIA, ETERNA POVESTE

Teatrul Stela Popescu

Textul: Ema Stere

Regia: Attila Vizauer

Cu: Ana Maria Ivan, Cristian Neacșu, Sandu Aurel Sorin, Crina Matei – solist vocal, Daniel Filipescu – solist vocal.

Instrumentiști: Gabriel Stănescu – vioară, Ionuț Preda – acordeon, Raul Kusak – pian și aranjament muzical

Corpul de balet: Andrei Dogaru, Alexandra Dogaru, Cosmin Vasile, Silvia Maurițiu, Cristina Marin Neagu, Ioana Petric

Scenografia: Anca Albani 

Coregrafia: Ioana Macarie

Durată spectacol: 1h 25’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 16+

 

SÂMBĂTĂ, 12 SEPTEMBRIE

20:00

ANGAJAT LA DOI PATRONI

Teatrul Mic

După: Carlo Goldoni

Adaptarea: Richard Bean

Coordonator proiect: Gelu Colceag

Regia: Vlad Corbeanu

Cu: Gabi Costin, Claudia Prec, Avram Birău, Andrei Brădean, Ana Bart, Marin Grigore, Bogdan Talașman, Gabriela Iacob, Andrei Seușan

Mişcarea scenică: Maria Popa

Durată spectacol: 1h 30’

Recomandare vârstă: 12+

 

DUMINICĂ 13 SEPTEMBRIE

10:00

PĂCALĂ

Teatrul de AnimațieȚăndărică

Un text de Cristian Pepino după texte populare

Regia: Ioan Brancu

Cu:  Ioan Brancu, Mihai Dumitrescu, Daniela Mihai, George Simian, Florentina Tănase, Alina Petrescu

Scenografia: Cristina Pepino

Muzica: Dan Bălan

Durată spectacol: 55’

Recomandare vârstă: 4+

 

20:00

URSUL

Teatrul Coquette

Textul: A.P. Cehov

Regia şi scenografia: Ruxandra Bălaşu

Cu: Marius Bodochi, Ruxandra Bălașu și Gabriel Costan

Durată spectacol: 1h

Recomandare vârstă: AG (Audiență generală)

 

SÂMBĂTĂ, 19 SEPTEMBRIE

20:00

CLINICA SINUCIGAȘILOR

Teatrul În Culise

Textul: Gabriela Mihalache

Regia şi scenografia: Cristian Bajora

Cu: Alex Vlad, Ionuț Iftimiciuc, Dorin Enache, Grațiela Popa, Patricia Ionescu, Adrian Pantelimon, Bogdan Stroe, Dana Roman

Durată spectacol: 1h 50’ (fără pauză)

Recomandare vârstă: 12+

 

DUMINICĂ, 20 SEPTEMBRIE

10:00

IMPROVESTE

Teatrul  de AnimațieȚăndărică

Spectacol de improvizație

Coordonatori: Dan Codreanu, Dan Miron

Cu: Simina Mititelu, Florin Mititelu, Mona Toncu, Cristina Țane,  George Simian, Ștefan Craiu

Scenografia: Çilem Türköz

Durată spectacol: 55’

Recomandare vârstă: 4+

 

20:00

CU MASCĂ SAU FĂRĂ MASCĂ, OAMENII VOR SĂ ZÂMBEASCĂ 

Teatrul de Revistă Constantin Tănase

De Vasile Muraru şi Valentina Fătu

Cu: Alexandru Arşinel, Vasile Muraru, Valentina Fătu, Nae Alexandru, Cristian Simion

Solişti: Bianca Sârbu, Daniela Cristea, Alin Gheorghişan

Cu participarea Baletului Teatrului de Revistă „Constantin Tănase”

Scenografia: Francesca Cioancă, Ana Iulia Popov

Coregrafia: Cornel Popovici

Conducerea muzicală: Dan Dimitriu

Durată spectacol: 1h 30’

Recomandare vârstă: 12+