Vezi PROGRAMUL Bucharest Music Film Festival 2013

VINERI, 21 IUNIE
18:30 – 19:30        Ora de Dans
19:30 – 21:00        Orchestra Sinfonia Bucureşti
            Dirijor Florin Totan
            Solişti: Irina Baiant (soprană), Cătălin Opriţoiu (flaut)

Rodgers & Hammerstein – Sunetul Muzicii
G. Miller – Moonlight Serenade
L. Anderson – Sleigh Ride
F. Borne – Fantezie pentru flaut şi orchestră pe arii din Carmen
G. Bizet – Habanera din opera Carmen
L. Anderson – Fiddle, Faddle
Kork & Roever – Highland Cathedrale
H. Zimmer – Piraţii din Caraibe
G. Gershwin – Summertime din opera Porgy & Bess
C. Guarnieri – Dansa brasiliera
Smirnov – Tango
J. Ungar – Ashokan Farewell
F. Loewe – Arie din opera My fair lady
J.P. Sousa – The Liberty Bell
L. Anderson – The Syncopated Clock
J. Ph. Sousa – The Marches of Freedom
B. Holocombe – Simfonia a 5-a de Beethoven (versiune disco rock)

21:00        FILM: Sergiu Celibidache – Anton Bruckner, Simfonia a V-a
Filarmonica din München
Dirijor: Sergiu Celibidache

SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE
18:30 – 19:30        Ora de Dans
19:30 – 21:00        Orchestra Naţională Radio
            Dirijor Tiberiu Soare
            Solişti: Ana Maria Donose (soprană), Maria Jinga (mezzosoprană), Liviu Indricău (tenor), Daniel Pop (bariton)

G. Verdi – Uvertura operei Forţa destinului
G. Verdi – Parigi, o Cara din opera La Traviata
G. Rossini – Uvertura operei Bărbierul din Sevilla
W. A. Mozart – Fin c’han dal vino din opera Don Giovanni
G. Puccini – Valsul Musettei din opera Boema
W. A. Mozart – Là ci darem la mano din opera Nunta lui Figaro
P. Turco – Funiculì, Funiculà
G. Bizet – Entr’acte – actul III din opera Carmen
G. Bizet – Chanson Bohème din opera Carmen
W. A. Mozart – Hai già vinto la causa din opera Nunta lui Figaro
G. Puccini – Nessun dorma din opera Turandot
P. I. Ceaikovski – Poloneza din opera Evgheni Oneghin
G. Puccini – O soave fanciulla din opera Boema
E. de Curtis – Non ti scordar
P. Sorozabal – No puede ser
G. Grigoriu – Muzica

21:00             FILM: Don Pasquale de G. Donizetti
Metropolitan Opera
Dirijor: James Levine
Solişti: Anna Netrebko, Mariusz Kwiecien, John del Carlo.

DUMINICĂ, 23 IUNIE
18:30 – 19:30        Ora de Dans
19:30 – 21:00        Orchestra Simfonică Bucureşti
            Dirijor Benoit Fromanger
            Solist: George Tudorache (vioară)

D. Dediu – Codex Brassoviensis
P.I. Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major, Op.35
A. Dvorak – Simfonia a IX- a în Mi minor, Op.95

21:00             FILM: Saint Petersburg Night
Filarmonica din Berlin
Dirijor: Zubin Mehta
Solist: Daniel Barenboim

LUNI, 24 IUNIE
19:00 – 19:30        Recital Silviu Dumitrache (pian)
W.A. Mozart – Sonata K.V. 457 în Do minor
J. Brahms – Capriciu şi 2 Intermezzi Op. 116
S.V. Rachmaninov – Două momente muzicale Op. 16 şi Studiu tablou Op. 33, nr. 4 în Re minor

19:30 – 20:00        Recital Grupul Vocal Acapella
W. A. Mozart – Simfonia nr. 40 (prima parte)
W. A. Mozart – Andante din Sonata în Do major
J. S. Bach – Bourree în Re minor
A. Dvorak – Humoresque
J. Offenbach – Barcarolle
G. Rossini – Unertura la opera Bărbierul din Sevilla
G. Verdi – Va pensiero din opera Nabucco

20:00 – 21:00        Accord Vibes
            Alexandru Anastasiu (vibrafon), Fernando Mihalache (acordeon), Michael Acker (contrabas) şi Ioana Anastasiu Turcu (flaut)
A.G. Villoldo – El choclo
C. Gardel – Volver
G. Bregovici – Tango
A. Piazzolla – Oblivion
J. Gade – Jalousie
Cardoso – Milonga
C. Gardel – Por una cabeza
A. Piazzolla – Libertango
Gottan Project – Una musica brutal
A.    Anastasiu – Never ending story

21:00            FILM: Spărgătorul de nuci de P.I. Ceaikovski
Teatrul Mariinsky din Sankt Petersburg
Dirijor: Valery Gergiev
Coregrafia: Vasily Vainonen
Solişti: Alina Somova, Vladimir Shklyarov, Alexandra Korshunova, Vladimir Ponomaryov

MARŢI, 25 IUNIE
19:30 – 21:00        Ensemble RARO & Friends
Diana Ketler (pian), Marcelo Nisinman (bandoneon), Corinne Chapelle (vioară), Erik Schumann (vioară), Răzvan Popovici (violă), David Cohen (violoncel)

M. Nisinman – Hombre Tango
A.Piazzolla/M.Nisinman – Jeanne & Paul
A.Piazzolla/M.Nisinman – Soledad
A. Piazzolla – Bordel 1900
A. Piazzolla – Night-Club 1960
A. Piazzolla – Tango de Aujourd\’hui
A.Piazzolla – Five Tango sensations
A.Piazzolla/M.Nisinman – Adios Nonino
A.Piazzolla/M.Nisinman – 4 Seasons of Buenos Aires

21:00            FILM: Daniel Barenboim – Concert aniversar
Filarmonica din Berlin
Dirijor: Zubin Mehta
Solist: Daniel Barenboim

MIERCURI, 26 IUNIE
19:00 – 20:00        SonoMania
Conducerea muzicală: Lucian Beschiu
Adrian Buciu (flaut), Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Maria Chifu (fagot), Tamara Dica (violă)

S. Prokofiev – Marşul din opera Dragostea celor trei portocale
C. Debussy – Golliwogg\’s Cakewalk
M. Măniceanu – Invitaţie la Vals
F. Poulenc – Sonata pentru clarinet şi pian, p. III
D. Rotaru – Co(ho)quet(us)
D. Şostakovici – Patru Valsuri
S. Prokofiev – Măşti din baletul Romeo şi Julieta
C. Saint-Saëns – Fragmente din Carnavalul Animalelor
D. Dediu – Rondo a la Munchausen
D. Şostakovici – Suita de Jazz nr. 1

20:00 – 21:00        Recital Horia Mihail (pian) şi Gabriel Croitoru (vioară)
A.Dvorak – Sonatina in sol minor
            J.Haydn – Serenade
F.Kreisler – Frumosul rozmarin
A.Dvorak – Humoresque
M. Ravel – Tzigane
P. Sarasate – Zapateado
F. Kreisler – Tambourin chinois
J. Joplin – The Entertainer
C. Franck – Finale din sonata în La major

21:00            FILM: Ballet Favorites
Solişti: Mikhail Baryshnikov, Wayne Eagling, Darcey Bussell, Anthony Dowell, Irina Kolpakova

JOI, 27 IUNIE
19:30 – 21:00        Silvestri Orchestra
            Dirijor Tiberiu Soare
            Solist: Andrei Kivu (violoncel)
C. Saint-Saens – Concertul nr 1. pentru violoncel şi orchestră
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr 5 în Mi minor, Op. 64

21:00            FILM: Joshua Bell – Ceaikovski, Sibelius, Beethoven
Orchestra Filarmonicii Regale din Stockholm
Dirijor: Sakari Oramo
Solist: Joshua Bell

VINERI, 28 IUNIE
18:30 – 19:30        Ora de Dans
19:30 – 21:00        Camerata Regală
            Dirijor Jin Wang   
            Solişti: Matei Ioachimescu (flaut), Boris Lipov (flaut)

W.A. Mozart – Uvertura la opera Nunta lui Figaro
C.W. Gluck – Menuet şi Dansul spiritelor binecuvântate
C.Ph.E. Bach – Allegro molto din Concertul în Re minor pentru flaut şi orchestră
P.I. Ceaikovski – Andante cantabile pentru cvartetul de coarde nr.1
C. Chaminade – Concertino pentru flaut şi orchestră
P. Mascagni – Intermezzo din opera Cavalleria Rusticana
G. Bizet/F. Borne – Fantezia briliantă după teme din opera Carmen
D. Schostakovitch – Valsul Nr. 2 din Suita de Jazz
F. Doppler – Andante şi Rondo
T. Bor – Mc Mozart\’s eine kleine bricht Moonlicht

21:00             FILM: Turandot de G. Puccini
The Metropolitan Opera
Dirijor: Andris Nelsons
Regia: Franco Zeffirelli
Solişti: Maria Guleghina, Maria Poplavskaya, Marcello Giordani, Samuel Ramey

SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE
18:30 – 19:30        Ora de Dans
19:30 – 21:00        Filarmonica Oltenia
            Dirijor Costin Grigore
            Solist: Alexander Balanescu (vioară)
T. Rogalski – Dans românesc
P.I. Ceaikovski – Trepak din baletul Spărgătorul de nuci
B. Smetana – Vltava
P. Constantinescu – Olteneasca
P.I. Ceaikovski – Vals din opera Evgheni Oneghin
I. Dumitrescu – Suita Munţii Retezat (fragment)
A. Dvořák – Dans slav nr. 8
J. Brahms – Dans ungar nr. 1
G. Giménez – La boda de Luis Alonso
G. Dinicu – Hora staccato
A. Pärt – Fratres pentru vioară, orchestră de coarde şi percuţie
A. Balanescu – Suita de balet Lorenzaccio pentru vioară şi orchestră

21:00             FILM: Rigoletto de G. Verdi
Opera de Stat din Dresda
Dirijor: Fabio Luisi
Solişti: Juan Diego Florez, Zeljko Lucic, Diana Damrau

DUMINICĂ, 30 IUNIE
18:30 – 19:30        Ora de Dans
19:30 – 21:00        Spirit of Viena Orchestra
            Dirijor Willy Büchler
            Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)
J. Strauss – Uvertura la opereta Liliacul
F. Lehar – Aria Meine Lippen, sie küssen so heiss din opereta Giuditta
J. Strauss – Valsul Sunetele sferelor
J. Strauss – Polca În pădurea gogoşilor
G. Rossini – Cavatina lui Figaro din opera Bărbierul din Sevilla
F. Kreisler – Cântec de dragoste
J. Strauss – Polca Feuerfest
J. Strauss – Valsul Vocile Primăverii
F. Lehar – Duetul Lippen Schweigen din opereta Văduva veselă
J. Strauss – Marş egiptean
J. Strauss – Polca La vânătoare
J. Strauss – Duetul Sânge vienez din opereta Sânge vienez
J. Strauss – Polca Tunete şi fulgere
J. Strauss – Valsul Dunărea albastră

21:00             FILM: Flautul fermecat de W.A. Mozart
The Metropolitan Opera
Dirijor: James Levine
Solişti: Matthew Polenzani, Wendy Bryn Harmer, Kate Lindsey