Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe

Afis3 final-03

Ediția a VI-a

17 septembrie – 2 octombrie 2016

 

Teatrul Apropo organizează anul acesta cea de-a VI-a ediție a Festivalului Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe, în perioada 17 septembrie – 2 octombrie 2016, București.

Selecția din acest an, care cuprinde peste 40 de spectacole din toată țara, a fost făcută de juriul format din Monica Andronescu, Oltița Cântec, Oana Cristea Grigorescu, Cristiana Gavrilă și Cristina Rusiecki.

Pentru că Maratonul Teatrului Independent susține prin tradiție mișcarea teatrală independentă din România, anul acesta festivalul va cuprinde patru secțiuni.

  • Secțiunea Competiție ­ cuprinde cele mai valoroase și originale 22 de spectacole de teatru independent din stagiunea 2015 – 2016.
  • Secțiunea One Drama – selecție a celor mai bune monodrame ale ultimilor ani.
  • Secțiunea Indie Gold – selecție a celor mai reprezentative spectacole ”făcute vreodată” în teatrul independent.
  • Secțiunea Serile Teatrului Studențesc – cele mai apreciate spectacole ale absolvenților de teatru dedicate publicului tânăr.

Juriul de premiere a celei de-a VI-a ediții a festivalului este format din Maria Zărnescu (critic de teatru), Nicoleta Lefter (actriță) și Bobi Pricop (regizor). Aceștia vor acorda 7 premii celor mai bune spectacole din secțiunea ”Competiție”.

Anul acesta v-am pregătit multe suprize frumoase printre care:

  • Două Premiere în Festival: O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu și O femeie singură de Dario Fo și Franca Rame;
  • Spectacolul invitat de la Teatrul Ariel Târgu Mureș: Respirații în regia lui Radu-Alexandru Nica;
  • Spectacolul manifest HUOOO al Teatrului Auăleu de la Timișoara care va avea loc în Parcul din Piața Universității.
  • Atelierul ”O piesă în 24 de ore” care va reuni tineri profesioniști și studenți amatori.

 

Așa cum v-am obișnuit în fiecare an intrarea este liberă pentru studenți și elevi (în limita locurilor disponibile), cu precădere la spectacolele din Serile Teatrului Studențesc care le sunt special dedicate acestora.

Teatrele partenere din acest an sunt: UNTEATRU, Teatrul de Artă București, POINT, Teatrul Luni de la Green Hours, Teatrul Act și Centrul de Teatru Educațional Replika. Alături de acestea în Festival se vor regăsi și locații noi și neconvenționale, în buna tradiție a Maratonului. Biletele la spectacole pentru toate secțiunile se pot achiziționa de pe platforma mystage.ro sau în ziua spectacolului de la teatrul partener.

Vă așteptăm cu drag la unul dintre cele mai mari festivaluri dedicate teatrului independent din România – Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe.

 

Ediția de anul acesta este organizată cu sprijinul ARCUB, A.F.C.N., UNITER și al Ministerului Tineretului și Sportului.

Proiect finantat de ARCUB prin programul București Orașul In-Vizibil 2016.

 

SELECȚIA OFICIALĂ A MARATONULUI TEATRULUI INDEPENDENT

A SECȚIUNII COMPETIȚIE

EDIȚIA A VI-A

  1. Foamea noastră cea de toate zilele de Peca Ștefan Centrul Replika   BUCUREȘTI
  2. Apă de mină de Székely Czaba Teatrul Act    BUCUREȘTI
  3. Omul pernă de Martin McDonagh Teatrul Act    BUCUREȘTI
  4. Menajeria de sticlă de Tennessee Williams POINT   BUCUREȘTI
  5. Hedwig and The Angry Inch de John Cameron Mitchell POINT  BUCUREȘTI
  6. Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann Teatrul de Artă BUCUREȘTI
  7. Cerere în căsătorie de A.P. Cehov  Teatrul de Artă BUCUREȘTI
  8. Sunset Limited de Cormack McCarthy UNTEATRU  BUCUREȘTI
  9. Hamlet după William Shakespeare UNTEATRU BUCUREȘTI
  10. Livada de vișini de A.P. Cehov UNTEATRU   BUCUREȘTI
  11. Pe jumătate cântec de Crista Bilciu   INDEPENDENT  BUCUREȘTI   + ONE DRAMA
  12. Fata din curcubeu de Lia Bugnar Godot Cafe-Teatru   BUCUREȘTI  + ONE DRAMA
  13. Aglaja după Aglaja Veteranyi C.C.U.N.B. BUCUREȘTI
  14. Opiniile unui clovn după Heinrich Boll Teatrul Luni – Green Hours BUCUREȘTI + ONE DRAMA
  15. Istoria subiecctivă a fragilității de Ana Cucu Popescu Reactor CLUJ
  16. În viitorul apropiat de Petro Ionescu Reactor    CLUJ
  17. Galaxy – creație colectivă Create.Act.Enjoy    CLUJ
  18. Ea e băiat bun de Eugen Jebeleanu Colectiv A   CLUJ  + ONE DRAMA
  19. Occupy Yourself de Váróterem Projekt ZUG Space  CLUJ
  20. Plex după Eric Bogosian Artscape  BAIA MARE
  21. MaRó de Székely Czaba Yorick Studio  TG. MUREȘ
  22. Over the Rainbow după Jonas Gardell Teatrul FIX  IAȘI

 

Din motive care nu au depins de organizatori, spectacolele: Omul care a mâncat lumea de Nis-Momme Stockmann de la Teatrul de Artă București și Fata din curcubeu de Lia Bugnar de la Godot Cafe-Teatru nu au putut fi programate în cadrul festivalului.